Sektorët më me potencial për investitorë

Sektori energjetik, miniera, transport dhe telekomunikacion, industri përpunuese dhe turizmi janë vetëm disa nga sektorët me më potencial të përcaktuar nga Qeveria e Kosovës,...

Institucioni që mbikëqyr ligjin e prokurimit, bënë shkelje në një tender

Auditori i Përgjithshëm i Kosovës është institucioni më i lartë i kontrollit ekonomik dhe financiar për institucionet publike. Por, ky institucion ka bërë shkelje...

Qeveria harxhon 1 milion e 208 mijë euro në vit për qira

Më shumë se një milion euro, para të qytetarëve të Kosovë, shkojnë për pagesën e qirave për institucionet e Kosovës. Shumica e Ministrive kanë...

Ish-anëtarët e Bordit të KEDS-it: Nuk dinim gjë për privatizimet e hidrocentraleve

Emisioni i fundit “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin i cili tregon se si Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka nxjerrë aktvendim për fillimin...

Debuton kartëmonedha e parë e Bitcoin

Ditën e Enjte Singapori u bë vendi i parë në botë i cili hedh në qarkullim një kartëmonedhë bitcoin. Prodhuesi i kartëmonedhave dixhitale Tangem njoftoi...

Në veri funksionojnë pa asnjë problem pompat e “NIS Petrolit”

Pavarësisht kontrollit në pikat kufitare në Jarinjë dhe në Bërnjakë, kontrabanda me mallra dhe derivate po vazhdon në këtë pjesë të Kosovës. Veturat dhe...

Të gjithë po marrin merita, por kush në të vërtetë e nxori Kosovën fituese...

Qeveria e Kosovës ka fituar betejën ligjore ndaj Axos Capital. Kjo kompani kërkonte dëmshpërblim qindra miliona euro për anulimin e privatizimit të 75% të...

Pas fitores së betejës gjyqësore, Telekomi përgatitet për privatizim

Qeveria e Kosovës ka fituar betejën ligjore në Gjykatën e Arbitrazhit kundër kompanisë ‘Axos-Capital’, e cila kërkonte dëmshpërblim qindra miliona euro për anulimin e...

Beqaj: Rritja e punësimit dhe fuqizimi ekonomik i grave janë synim i ministrisë

Dhoma Ekonomike e Grave të Kosovës – G7, në bashkëpunim me Ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë dhe bankën TEB, kanë mbajtur aktivitetin Gratë Ndërmarrëse...

Qeveria ul rrogat në PTK për 40 për qind

Vendimi i ekzekutivit kosovar vjen pas fitores në arbitrazh kundër kompanisë Axos, e cila kërkonte dëmshpërblim qindra miliona euro Qeveria e Kosovës ka vendosur që...

Weather

Lajme

Zëdhënësja e Mogherinit jep detaje rreth letrës së BE’së, dërguar Ramush Haradinajt

Zëdhënësja për Politikat e Jashtme të BE’së, Maja Kocijançiq, ka bërë të ditur se zyrtarët e BE’së, Federica Mogherini, Johannes Hahn dhe Cecilia Malmstrom,...

Ndërprerjet e rrymës, Qeveria paralajmëron ashpër KEDS’in

Avni Arifi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Qeveria e vendit më nuk do të pajtohet me arsyetimet...

Ministri i Brendshëm mbledh në takim kryetarët e komunave

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Ekrem Mustafa, do të mbledhë në takim të hënën kryetarët e komunave të Kosovës. Sipas një njoftimi të...