Veseli: Rruga e nisur nga Isa Boletini nuk ka mbaruar ende

Ka kaluar më shumë se një shekull nga rënia e Isa Boletinit, por koha dhe vitet nuk kanë arritur ta zbehin kujtimin e tij,...

Kryeministri kujton Isa Boletinin: Na la porosi se atdheu nuk tjetërsohet dhe nuk vihet...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar patriotin Isa Boletini, me rastin e shënimit të 103 vjetorit të vrasjes së tij. Siç ka...

​Sot bëhen 120 vite nga themelimi i Besëlidhjes së Pejës

Për nder të kësaj dite, do të zhvillohen aktivitet të ndryshme.Kryeministri Ramush Haradinaj do të bëjë nderime para përmendores dhe kullës së Haxhi Zekës...

Lushtaku: Lufta e UÇK’së ishte e drejtë dhe çlirimtare

Ish-komandanti i UÇK-së në zonën e Drenicës, Sami Lushtaku ka falënderuar secilin për mbështetjen që i kanë dhënë gjatë ditëve të fundit ku ai...

Sulmi i forcave serbe ndaj familjes Jashari para 21 vjetësh, Bekimi tregon çfarë kishte...

Bekim Jashari, kryetar i Skenderajt, që njëherësh është djali i heroit të Kosovës, Hamëz Jashari, ka kujtuar 22 janarin, ditën kur forcat e shumta...

Rrëfim i padëgjuar i Dacit për vdekjen e Rugovës: Si deshën ta varrosin presidentin...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe tani kryetarë aktual i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Nexhat Daci, ka folur për situatën kur iu është...

​21 vjet nga sulmi mbi familjen Jashari

Sot shënohet 21-vjetori i sulmit të dytë të Serbisë ndaj familjes Jashari në Prekaz. Më 22 janar të vitit 1998, në orët e hershme të...

Kur Rugova kërkonte 200.000 marka në Gjermani, pasi Bukoshi ia kishte ndalur paratë

Kryetarit të Kosovës, Ibrahim Rugova, i ishte vështirësuar shumë kryerja e veprimtarive të përditshme në fund të vitit 1997. Kryeministri i asokohshëm i vendit, Bujar...

A kishte plan UÇK’ja ta ekzekutonte Enver Sekiraçën? Flet Remi

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, ka folur për burgosjen e Enver Sekiraçës gjatë luftës nga UÇK’ja, nën...

Remi tregon për ndalimin e Fadil Syleviqit nga UÇK’ja

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa – Remi ka treguar për ndalimin nga ana e UÇK’së e ish-punëtorit të sigurimit shtetëror serb...

Weather

Lajme

Rikthehet bora në Kosovë, Tahirsylaj tregon deri kur do të zgjasë dimri

Eksperti i meteorologjisë, njëherësh edhe profesor i meteorologjisë në universitetin shtetëror, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se deri kur do të jenë prezente reshjet e...

Vdes gazetari Naim Hagjosaj

Ka ndërruar jetë gazetari Naim Hagjosaj, lajmin e kanë bërë të ditur miqtë e të ndjerit. Për vdekjen e hershme të gazetarit ka shkruar...

Si do të jetë moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot vendi ynë do të ndikohet nga fushat ciklonike me origjinë nga perëndimi dhe veriperëndimi i kontinentit. Sipas...