Kurti në Reçak thotë se NATO-ja duhej me kohë të parandalonte Srebrenicën e radhës

Në 19-të vjetorin e akademisë përkujtimore për masakrën e Reçakut, i pranishëm ishte edhe kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ka thënë se...

19 vite nga masakra në Reçak, kjo video do t’ju coptojë zemrën

Masakra e 15 janarit e vitit 1999, njihet si ngjarja e cila ishte ngjarja që ndryshoi fatin e Kosovës gjatë luftës së fundit. Në orët...

Thaçi: Reçaku zgjoi ndërgjegjen e botës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka bërë homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, dhe më pas mori pjesë në Akademinë Përkujtimore...

Haradinaj: Masakra e Reçakut mobilizoi Perëndimin që me forcë ta ndalte shfarosjen

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, në akademinë përkujtimore për 19 vjetorin e masakrës së Reçakut, falënderoi ish ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, William Walker,...

Hoxha: Masakra e Reçakut zgjoi reagimin e botës

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, me rastin e 19 vjetorit të Masakrës së Reçakut, për të cilën ka theksuar se “kjo ngjarje e...

Walker i dhuron lule Thaçit: Mbaje diku në libra t’i kujtosh viktimat e Reçakut

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka mbajtur një fjalim në akademinë përkujtimore në 19 vjetorin e masakrës së Reçakut. Walker ka thënë se...

Fotot/ Shqipëria e vitit 1961, kur komunizmi nuk kishte “hyrë akoma në palcë”

Këto foto kaq të rralla janë realizuar në Shqipërinë e vitit 1961 nga gazetari gjermanoperëndimor Hari Ham.   Fotot janë publikuar në faqen e albanologut të...

Përkujtohet 19-vjetori i masakrës së Reçakut

Kosova përkujton sot 19-vjetorin e masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi 45 civilë shqiptarë. Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William...

Thaçi bën homazhe nesër në Kompleksin Përkujtimor në Reçak

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi do të bëjë nesër homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. Homazhet pritet të bëhen në ora 10:40, transmeton Indeksonline. Kurse me...

Fotot/ Portretet e rralla të Skënderbeut

Kërkuesi, Aurenc Bebja ka arritur të zbulojë një protret të hershëm të Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Ai ka arritur të gjejë medaljen artistike të skulptorit...

Weather

Lajme

Qeveria i jep leje Vuçiqit për të vizituar Kosovën

Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën gjatë fundjavës së ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për...

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posaçëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të...

Haradinaj i huton këshilltarët, ia fut vrap në shesh

Kryeministrin Ramush Haradinaj jemi mësuar ta shohim duke vrapuar në natyrë dhe nëpër bjeshkë Por këtë zanat ai nuk e harron as kur është në...