Përkujtohet 19-vjetori i masakrës së Reçakut

Kosova përkujton sot 19-vjetorin e masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi 45 civilë shqiptarë. Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William...

Limaj: Beteja e Llapushnikut ia prishi planet Serbisë për izolimin e Drenicës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka marrë pjesë në Tubimin Përkujtimor në 20 vjetorin e Betejës së Llapushnikut. Limaj...

Vodhi 300 ton flori nga Shqipëria? Enigma e arit të Enver Hoxhës (DOKUMENTE)

Jeta dhe pushteti i Enver Hoxhës është një "mister" i gjallë për popullin shqiptar. Pavarësisht 45 viteve pushtet mbi shqiptarët, mbi historinë e jetës, veprave...

73 vjetori i vrasjes së Miladin Popoviqit nga mësuesi gjakovar

Tri ditë pas shpalljes së gjendjes ushtarake në Kosovë, mësuesi nga Gjakova, Haki Taha më 13 mars 1945 në Prishtinë, ka vrarë Miladin Popoviqin,...

Prejardhja e emrit Shqiptar!!! A e dinit se nga vjen emri ynë? Një krenari...

Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri i Aleksandrit të...

Familjarët e Ahmet Krasniqit thonë se politikanët po e keqpërdorin emrin e tij

Politikanët që nuk e vizituan kurrë lagjen Krasniqi në Zhilivodë të Vushtrrisë po e zënë në gojë shpesh ish-ministrin e Mbrojtjes. Vetëm muret kanë mbetur...

Shtatë thënie të Skënderbeut, Heroit Kombëtar

Është fjala këtu për një përzgjedhje sentencash skënderbejane përzgjedhje “disi arbitrare” nga ana jonë, qëmtuar në letërkëmbimin e kufizuar të Heroit tonë kombëtar ardhur...

Falja e gjaqeve në Drenicë, i pranishëm ishte edhe Adem Jashari

Sot bëhen 20 vjet që nga rënia heroike e familjes Jashari, megjithatë në vazhdën e faljes së gjaqeve në Drenicë, ajo që bie në...

Historia e dhimbshme e kosovarit që mori hak ndaj serbëve për vrasjen e gjyshit

Biografia e një njeriu kosovar i cili jeton në kryeqytet është me plotë sfida dhe plagë shpirtërore që ka përjetuar gjatë kohës sa kishte...

“Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?”, përgjigjja u shkrua në gazetën franceze në...

Në gazetën franceze “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, në faqen e saj numrin 2, gjejmë një shkrim të sjellë nga...

Weather

Lajme

Telegram ngushëllimi nga Isa Mustafa për vdekjen e vëllaut të Sali Çekajt

Me rastin e vdekjes së Muharrem Çekajt, vëllaut të Sali Çekajt, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, përmes një telegrami, ka ngushëlluar Familjen Çekaj. “Me pikëllim...

OSBE kërkon zbardhjen e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka kërkuar nga institucionet që të zbardhin vrasjen e politikanit serb nga Mitrovica, Oliver Ivanoviq. Përmes një...

Raporti i zv/ministrit të Kosovës: Zemra e lopës është fermeri

Shukri Maxhuni zëvendësministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka dorëzuar tek kryeministri i vendit Ramush Haradinaj raportin për punën e tij 100 ditore. Mirëpo...