Të gjithë e festoni, por askush nuk e di historinë e 1 Majit

1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punës. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe...

Historia e këngëtarit nga Mitrovica që u vra pak ditë para bombardimeve të NATO’s

Zëri i Haki Misinit konsiderohet si një vulë e muzikës rok në vitet e 70’ta në Kosovë. Sot ky zë na vjen vetëm përmes...

Pse u shpall mbret dhe sa para mori Zogu nga Shqipëria

Nga Miranda Vickers*   Më 31 janar 1925 u shfuqizua Regjenca prej katër anëtarësh dhe Ahmet Zogu u zgjodh president i republikës së sapo shpallur shqiptare,...

Veseli: Nuk do ndalemi së kërkuari drejtësi për të pagjeturit

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka bërë homazhe te përmendorja dedikuar personave të zhdukur, me rastin e fillimit të “Javës për Personat e Pagjetur”. Ai...

73 vjetori i vrasjes së Miladin Popoviqit nga mësuesi gjakovar

Tri ditë pas shpalljes së gjendjes ushtarake në Kosovë, mësuesi nga Gjakova, Haki Taha më 13 mars 1945 në Prishtinë, ka vrarë Miladin Popoviqin,...

Kurti në Reçak thotë se NATO-ja duhej me kohë të parandalonte Srebrenicën e radhës

Në 19-të vjetorin e akademisë përkujtimore për masakrën e Reçakut, i pranishëm ishte edhe kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ka thënë se...

Sot 19 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s kundër caqeve ushtarake serbe

Para 19 vjetëve, përkatësisht më 24 mars 1999, në orën 19:00, forcat e NATO-s kishin filluar sulmet ajrore kundër caqeve ushtarake, policore dhe paramilitare...

Veseli: Në festa duhet të kujtojmë njerëzit që dhanë gjithçka për liri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zgjedhur që sot të vizitojë familjen e heroit Edmond Hoxha. Ai ka shkruar në facebook se në...

Thaçi kujton 19 vjetorin e sulmeve të NATO’s ndaj forcave ushtarake serbe

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar sot 19 vjetorin e fillimit të sulmeve ajrore të NATO's kundër forcave ushtarake serbe. Thotë se ndërhyrja...

Thaçi: Fazliu dhe Rrahmani, figurat më të ndritura të Lëvizjes Kombëtare për Çlirim

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani mbeten figurat më të ndritura të Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Kosovës. Presidenti Thaçi...

Weather

Lajme

Blakaj: Kryeministri u ngut kur kërkoi hetim për keqpërdorime në rregullimin e kompleksit në...

Idriz Blakaj, drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale (MKMK), tha se kryeministri Ramush Haradinaj është ngutur kur ka kërkuar fillimin e hetimeve...

Thaçi dekoron ish-rektorin Ejup Statovci

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vazhduar dekorimet për personalitet të ndryshme të Kosovës. Ai sot ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të...

Kryeministri Haradinaj: Shërbimi emergjent në vend do ta ketë mbështetjen e Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim një delegacion mjekësh nga Turqia, të kryesuar nga Dr. Esen Uysal, Kordinatore e Qendrës Ndërkombëtare...