Historia e panjohur e mamasë së Gent Strazimirit, gjermanes Annelise

Gent Strazimiri, deputeti i PD-së, është i biri një gruaje me baba kosovar e nënë austriake, ardhur nga një martesë me fillesa romaneske, pasqyruar...

Dosier/ 1960-1970, dy agjentë shqiptarë mes Beogradit, Tiranës dhe SHBA

Po atë ditë të hënë nga Berlini Lindor kishte mbërritur një telegram urgjent, i cili njoftonte se nuk ishte e domosdoshme prania e dy...

Spahiu: Adem Jashari me dorë të vet e shkroi se ka lindur më 10...

Nexhmedin Spahiu po pretendon se dikush e ka falsifikuar ditëlindjen e heroit Adem Jashari. Ai deri më tani nuk ka treguar si ka ndodhur...

Adem Jashari e kishte emrin Fazli, thotë Bekim Jashari

I nxitur nga debatet e fundit për datëlindjen e Adem Jasharit, nipi i tij Bekimi ka shkuar ne arkivat e komunes ku ka gjetur...

Avokati Koci: Këto janë faktet për ditëlindjen e Adem Jasharit

Avokati Arianit Koci ka argumentuar se ditëlindja e Adem Jasharit është më 28 nëntor e jo siç u raportua mbrëmë, pas dyshimeve që ngriti...

Libri në të cilin shkruan se ditëlindja e Adem Jasharit nuk është më 28...

Një postim i Nexhmedin Spahiut se, sipas tij, Adem Jashari ka lindur më 10 tetor 1955, e jo me 28 nëntor, ka ngjallur shumë...

Rrëfimi i Mbretit Zog/ Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë

Aurenc Bebja*, Francë – 15 Gusht 2018 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë ekskluzive të...

36 llojet e torturave të tmerrshme që u përdorën gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri

Rrahje me dru, shpim i mishit me tel të djegur, futja e kripës në mish, lënia në ujë të ftohtë, lënia pa bukë deri...

Fjalimi i çuditshëm i Enverit: Gjykatat, vendime të nxituara ndaj grave të “njollosura”

Dispozitat ligjore duhet të interpretohen drejt, sipas frymës së vërtetë të tyre dhe jo në mënyrë subjektive e arbitrare. Në qoftë se ligji është...

Historia e panjohur/ Kur Turqia dënoi me vdekje dhe burgim dy agjentet e Zbulimit...

Zbulohet korespodenca sekrete e Ministrisë së Jashtëme e vitit 1973, lidhur me aktivitetin e dy agjentëve të zbulimit shqiptar, Nevzat Koka dhe Lefter Sava,...

Weather

Lajme

Ja prapaskenat e pakos ligjore për ushtrinë e Kosovës /Dokument

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e kishte “zbuluar” se Kosova mund ta krijojë ushtrinë e saj përmes plotësim/ndryshimit të ligjit për FSK-në. Me kuadrot e...

Kuvendi miratoi marrëveshjen për sigurime sociale Kosovë-Belgjikë

Kuvendit i Kosovës ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Sigurime Sociale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. Për këtë projektligj 83...

Përplasje e ashpër mes Musliut e Konjufcës: Turp që s’keni votu, mos u sarrakuq

Deputetët Glauk Konjufca e Ganimete Musliut kanë pasur një debat të ashpër, në lidhje për ligjin e Kompleksit Memorial “Adem Jashari”. Shefi i deputetëve të...