13 vjet nga vdekja e ish-presidentit Ibrahim Rugova

Me rastin e përvjetorit të 13-të të vdekjes së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, në Prishtinë do të organizohen një varg aktivitetesh. Kryeministri i...

Hoxhaj: Sakrifica e Samiut dhe Afrimit është themel i pavarësisë sonë

Në Qendrën e Kulturës në qytetin e Mitrovicës u mbajt akademi përkujtimore për dy dëshmorët e rënë gjatë luftës së fundit në Kosovë, Sami...

Vendoset gurthemeli i lapidarit përkujtimor për 34 dëshmorë në Mitrovicë

Në Mitrovicë, sod do vendoset gurthemeli i lapidarit përkujtimor për 34 dëshmorë. Sipas njoftimit, vendosja e këtij gurthemeli do të bëhet afër Urës së...

Haradinaj kujton vëllezërit Gërvalla: Kur isha 4 vjeç, ata ishin arkitektë të çlirimit të...

Daut Haradinaj ka bërë homazhe tek varrezat e vëllezërve Gërvalla në 37 vjetorin e vrasjes së tyre. Deputeti i AAK-së ka thënë se kur ai...

Djali i Smajl Hajdarajt kërkon drejtësi për babain: Edhe sa do të zgjasë kjo...

Shpëtim Hajdaraj, djali i deputeti të vrarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Smajl Hajdaraj, ka përkujtuar babin e tij në 17 vjetorin e vrasjes. Shpëtimi...

Djali i Smajl Hajdarajt kërkon drejtësi për babain: Edhe sa do të zgjasë kjo...

Shpëtim Hajdaraj, djali i deputeti të vrarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Smajl Hajdaraj, ka përkujtuar babin e tij në 17 vjetorin e vrasjes. Shpëtimi...

Mustafa përkujton Smajl Hajdaraj, vrasja e tij është humbje për gjithë Kosovën

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka përkujtuar sot, në 17 vjetorin e vrasjes së ish-deputetit të LDK-së Smajl Hajdaraj, ku shprehi dhimbje për humbjen...

Thaçi: Vrasja e Gërvallajve dhe Zekës goditje e rëndë në lëvizjen tonë çlirimtare

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përkujtuar sot në 37 vjetorin e vrasjes, veprimtarët Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla. Thaçi ka thënë se...

Haradinaj përkujton Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka kujtuar të rënët e 17 janarit 1982, veprimtarët e shquar të çështjes kombëtare, Jusuf Gërvalla, Bardhosh Gërvalla dhe...

Vajza e Hamëz Jasharit publikon zërin e babait të saj, dëgjohet rrëfimi patriotik i...

Besarta Jashari, e bija e heroit legjendar Hamëz Jashari ka publikuar një audio-regjistrim i cili flet për guximin, sakrificat si dhe përkishtimin për lirinë...

Weather

Lajme

Dy muaj nga taksa, a po rrezikohet miqësia me SHBA-të?

Janë bërë dy muaj që kur Qeveria e Kosovës, ka vendosur taksë 100 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e...

Takohen Vuçiq dhe Merkel, flasin për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohet nesër me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën, siç bëri ai të ditur, do të...

Respektimi i kuotës gjinore, sfidë për paritë politike në Kosovë

Para pak ditësh, Lëvizja Vetëvendosje ka zgjedhur kryesinë e re në Qendrën e saj në Prishtinë. Përbërja gjinore e kësaj kryesie është gjysma të gjinisë...