Vendoset pllaka e shenjëzimit tek shtëpia e heroit Agim Ramadani

Në shenjë nderimi për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit deri në sakrificë, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri,...

Haziri: Paqja jonë është shkruar me gjakun dëshmorëve, heronjve dhe martirëve

Me homazhe tek varrezat e dëshmorëvem institucionet komunale në krye me Lutfi Hazirin, kanë nisur sot shënimin e Ditës së Çlirimit të...

“Deutschlandfunk“ për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës: Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë “Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe lidhur me...

Sot 11 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës

Vetëm katër muaj pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më 15 qershor të vitit 2008, ka hyrë në fuqi kushtetuta e saj...

Eshtrat e Hasan Prishtinës së shpejti do të sillen në Vushtrri

Kryetari i komunës së Vushtrrisë, i shoqëruar nga sekretari i Bashkisë së Kukësit Bujar Muçmata, sot ka bërë homazhe pranë varrit të...

Presidenti Thaçi dekoron personalitete në Tiranë, me rastin e 20 vjetorit të çlirimit të...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i cili është duke qëndruar në Tiranë ka dekoruar personalitete të shquara të Shqipërisë, me...

Walker: Zhvillimet pas Reçakut çuan në pavarësimin e Kosovës

Diplomati amerikan dhe miku i kosovarëve, William Walker, ka kujtuar Kosovën para 20 vjetëve, duke theksuar rëndësinë e jehonës ndërkombëtare të Masakrës...

Ish- ushtari i KFOR-it kujton gëzimin e fëmijëve shqiptarë para 20 vitesh

Ish- ushtari i KFOR-it, Kenneth Andresen, tani profesor në Universitetin e Agder të Norvegjisë, ka publikuar disa fotografi nga 12 qershori i...

Gazetari i The Times në kullën e Gecëve, flasin për vrasjet e pasluftës

Sot kulla e Gecëve ka pasur një mysafir special. Gazetari Antony Loyd prej The Times ka qenë sot mysafir...

Clark për Euronews kujton një nga momentet më të vështira të vitit 1999 në...

Trupat tokësore të NATO-s arritën në Kosovë 20 vjet më parë pasi aleanca përzuri forcat serbe në një fushatë ajrore 78 ditore...

Lajme

Haradinaj paralajmëron ardhjen e një kompanie gjermane ajrore që do të hapë qindra vende...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka njoftuar sot se kompania ajrore gjermane “EuroWings” pjesë e Lufthansa Group, ka përzgjedhur Kosovën si bazë të sajë...

Limaj: I lumtur që po jetësohet marrëveshja për heqjen e roamingut Kosovë- Shqipëri

Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj ka thënë se ndjehet i lumtur dhe krenar me jetësimin e marrëveshjes për heqjen graduale të tarifave roming në...

Tahiri: Presidenti Trump konfirmoi hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Ekstradimit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka nënshkruar hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së.