Fotografi ikonike nga viti ’96: Ibrahim Rugova i gëzohej flamurit amerikan në Dragodan

Pak kujt mund t'i ketë shkuar në mendje se me këtë ceremoni modeste që shihet në këtë fotografi, me diplomatin Michael McClellan​, dhe me...

242 vjet nga shpallja e pavarësisë së Amerikës

Gjysma e dytë e shek XVIII shënoi të ashtuquajturin “shekulli i revolucioneve”. Interesat kolonialiste të perandorive europiane, lindja e ideologjive të reja, konvulsioni social i...

Fakte shokuese: Hitleri nuk e filloi luftën për shkak të hebrenjëve, por për shkak...

Disa historianë argumentojnë se udhëheqësi i Rajhut të Tretë kishte një fiksim mbi objektin “magjik” të quajtur “Shtiza e fatit”. Ushtarët nazistë që iu bashkuan Austrisë...

E frikshme: Traktati i fshehtë i Lodrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga...

Haradinaj premton kujdes institucional për delegatët e 2 Korrikut

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur disa prej delegatëve të Kuvendit të 2 Korrikut të vitit 1990. Për Haradinajn, këta delegatë janë e vërteta e udhëtimit...

Limaj fjalë të mëdha për delegatët e Dy Korrikut të vitit 1990

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj, ka kujtuar Dy Korrikun e vitit 1990, kur delegatët e atëhershëm të...

Thaçi: Delegatët e 2 korrikut artikuluan me guxim dhe maturi vullnetin e qytetarëve

Presidenti, Hashim Thaçi, sot ka kujtuar 28 vjetorin e Shpalljes së Deklaratës së 2 korrikut 1990. “Ishte një akt konstitucional për realizimin e aspiratave të...

Deklarata e 2 korrikut, Kurti ironizon me pushtetin për mosshënimin e kësaj dite

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kujtuar sot Deklaratën e 2 korrikut në 28 vjetorin e shpalljes së saj. “Sot shënojmë 28 vjetorin e...

Shtatë thënie të Skënderbeut, Heroit Kombëtar

Është fjala këtu për një përzgjedhje sentencash skënderbejane përzgjedhje “disi arbitrare” nga ana jonë, qëmtuar në letërkëmbimin e kufizuar të Heroit tonë kombëtar ardhur...

E tmerrshme: KFOR-i nxierr trupat e shqiptarëve të hedhur në bunarë gjatë luftës (Pamje...

Forcat serbe kishin bërë krimet më çnjerëzore ndaj shqiptarëve në luftën e vitit 98-99. Një nga krimet më të tmerrshme i cili ishte zbuluar menjëherë...

Weather

Lajme

Haradinaj për ‘bosin e krimit’ në Veri: Unë e respektoj çdo njeri

Milan Radojcic, serbi i cili dyshohet të jetë numri një në Mitrovicën e Veriut është pritur në një takim ditë më parë nga kryeministri...

Mos prisni mot të mirë deri në këtë ditë

Moti gjatë kësaj jave do të përcillet me shumë ndryshime si pasojë e presionit të ulët që po vijnë nga Atlantiku ku do të...

Telegram ngushëllimi nga Isa Mustafa për vdekjen e vëllaut të Sali Çekajt

Me rastin e vdekjes së Muharrem Çekajt, vëllaut të Sali Çekajt, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, përmes një telegrami, ka ngushëlluar Familjen Çekaj. “Me pikëllim...