19 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së

Sot mbushen 19 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes për demilitarizimin e UÇK-së. Aty janë përfshirë në detaje fazat e dorëzimit të armëve, mbajtjes së...

Albanologët flasin për Skënderbeun

Konferenca e shkencore në kuadër të Javës së Albanologjisë iu kushtua Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Aty u kërkua të ketë më shumë studime rreth veprave të...

Vrasja makabër e nuses që tronditi Kosovën

Një ngjarje e rëndë kishte ndodhur në Podujevën e vitit 1983 Dasma ishte kthyer në mort, e hakmarrja e motivet banale kishin treguar kthetrat edhe...

Sot Dita Ndërkombëtare e Refugjatëve, sa ishte numri i te zhvendosurve nga Kosova në...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Refugjatëve, kjo ditë në Kosovë kujton luftën e fundit si dhe fluksin e refugjatëve të nisur drejt vendeve fqinje...

Fshati që në çdo kohë dha trima e heronj

Sakrifica e lufta kundër pushtuesve në Prekazin e Skenderajt, kishte vite që kishte nisur. Armiqtë kishin shënjestruar lagjen Jasharaj që në vitin 1991. Forcat...

Rrahje në publik në Kosovë, në vitin 1944

Një burr i shtrirë në tokë, kurse dy burra të tjerë e godasin me një shkop si ndëshkim, kurse turma përreth e shikojnë aktin...

Skenderaj sot feston Ditën e Çlirimit, pamje të rralla nga data 18 qershor 1999

Komuna e Skenderajt sot feston 19-vjetorin e çlirimit. Komuna e cila tani udhëhiqet nga Bekim Jashari, djali i heroit Hamëz Jashari, ka përgatitur një varg...

Foto e rrallë: Hilmi Haradinaj me armë në luftë bashkë me Ali Ahmetin

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe njëri ndër themeluesit e UÇK-së, Ali Ahmeti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Hilmi Haradinajt, babait të...

Thaçi: Ukshin Hoti ishte frymëzues për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përkujtuar veprimtarin e çështjes kombëtare, Ukshin Hotin, me rastin e 75 vjetorit të lindjes së tij. Thaçi në Facebook...

Intervista e rrallë/ Nëna e mbretëreshës Geraldinë: Orët e tmerrit mes lindjes së Lekës...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, « Paris-soir », ka botuar, të hënën e 17 prillit 1939, në faqet n°1 dhe 3, rrëfimin e nënës së mbretëreshës Geraldinë, e cila...

Weather

Lajme

Serbët e Kosovës kërkojnë nga Brukseli që të vendosë sanksione ndaj Prishtinës

Serbët nga Kosova i kanë kërkuar Brukselit të vendos sanksione politike dhe ekonomike ndaj autoriteteve kosovare pa vonesë siç thanë “deri në përfundimin e...

Washington Post citon Haradinajn: BE na tradhtoi për viza

Gazeta amerikane “The Washington Post”, ka shkruar për takimin e djeshëm në mes zyrtarëve të lartë të Kosovës dhe të Bashkimit Evropian. Në këtë...

Imet Rrahmani arsyetohet për akuzat ndaj tij sa ishte ministër

Ish ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, është arsyetuar para mediave rreth akuzave të fundit që ministri aktual Uran Ismaili i ka bërë qeverisjes së...