Vodhi 300 ton flori nga Shqipëria? Enigma e arit të Enver Hoxhës (DOKUMENTE)

Jeta dhe pushteti i Enver Hoxhës është një "mister" i gjallë për popullin shqiptar. Pavarësisht 45 viteve pushtet mbi shqiptarët, mbi historinë e jetës, veprave...

Indetiteti shqiptar përmes karikaturës!

Nga Arben Meksi/   Kohe me pare ne nje bisede me Ben Andonin, me tha se po punonte per nje liber ku nepermjet studimit te karikaturave...

Nderohen heronjtë Rexhep Mala e Nuhi Berisha në Gjilan

Në nderim të veprës së dëshmorëve të Kombit, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, Rektori i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan Bajram Kosumi së bashku...

Sot bëhen 19 vjet nga vrasja e Enver Malokut

Sot janë bërë 19 vjet nga vrasja e gazetarit dhe anëtarit të LDK-së Enver Maloku, i cili ishte edhe njeri shumë i afërt me...

Harresa institucionale e “Luanit” të pajtimit të gjaqeve!

Në 9 vjetorin e ndarjes nga Zekeria Cana Shkruan: Florim Zeqa Me 10 janar 2018, bëhen plot nëntë vite nga ndarja fizike me profesorin, historianin, publicistin...

Kjo është “Molla e Kuqe” që të gjithë flasin për të (Foto)

Për këtë toponim flet edhe një shprehje shumë e përdorur dikur, por e rralluar ose e zhdukur në ditët e sotme: “Do rrish urtë...

Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj...

Fakte tronditëse, si tentuan jugosllavët të eleminonin në ajër 7 gjeneralët e Enver Hoxhës

Nga Mark Brunga/ Enver Hoxha ka pohuar se titistët po përpiqeshin të përmbysnin regjimin e tij, dhe kërkoi mbrojtje nga Bashkimi Sovjetik. Ky i fundit iu...

Askush nuk u dënua për helmimin e mbi 7 mijë nxënësve shqiptarë nga Serbia...

Qeveria jugosllave asokohe doli me kumtesë zyrtare se në Kosovë nuk pati helmim, por e gjithë kjo ishte “një inskenim i përgatitur nga separatistët...

Shtatë thënie të Skënderbeut, Heroit Kombëtar

Është fjala këtu për një përzgjedhje sentencash skënderbejane përzgjedhje “disi arbitrare” nga ana jonë, qëmtuar në letërkëmbimin e kufizuar të Heroit tonë kombëtar ardhur...

Weather

Lajme

Vozitje e çmendur me veturë të Qeverisë

Një veturë zyrtare është xhiruar teksa lëviz me një shpejtësi të madhe. Kallxo.com ka publikuar një video ku shihet një veturë zyrtare e Qeverisë së Kosovës...

Daut Haradinaj: Pusho i qetë plak, s’e ke pasë të lehtë me ne

Daut Haradinaj pas ceremonisë së varrimit të babait të tij, Hilmi Haradinaj, ka shkruar disa fjalë për të atin. Deputeti i AAK'së, Daut Haradinaj, ka...

Thaçi: Baca Hilmi kishte zemër të madhe atdhetare, vdiq në muajin e çlirimit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në tubimin komemorativ kushtuar Hilmi Haradinajt, babait të kryeministrit Ramush Haradinaj. Thaçi ka thënë...