Shënohet Dita Botërore kundër Homofobisë

Dita Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë shënohet më 17 maj dhe synon të koordinojë ngjarjet ndërkombëtare që rrisin ndërgjegjësimin për shkeljet e të...

Ish i burgosuri politik në Dubravë tregon fjalët e fundit që ia tha Ukshin...

Enver Dugolli ka treguar momentin e ndarjes me Ukshin Hotin në Burgun e Dubravës Enver Dugolli ende e ka në kujtesë momentin e fundit të...

Këta janë gazetarët e vrarë në Kosovë – OSBE kërkon të zbardhen rastet e...

Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë, u ka bërë thirrje autoriteteve të drejtësisë në Kosovës që t’i shtojnë përpjekjet...

Bëhen 19 vjet nga zhdukja e Ukshin Hotit

Më 16 maj 1999, atëherë kur lufta kishte marrë përmasa të mëdha, Ukshin Hoti arrin ta përfundojë dënimin e tij politik në burgun e...

Haradinaj: Përjetë mirënjohës për ndihmën e gjeneralit Clark

“Kosova dhe populli i saj do t’i jetë përjetë mirënjohës dhe asnjëherë nuk do ta harrojë ndihmën e gjeneralit amerikan, Wesley Clark dhe të...

Poeti që përloti kosovarët rrëfen historinë e tij

Hamdi Aliu i mbetur pa para, nuk ka as bukë për fëmijët. Shqiptarët i dolën në ndihmë Një paraqitje e rastësishme në programin e mëngjesit...

Thaçi: Fazliu dhe Rrahmani, figurat më të ndritura të Lëvizjes Kombëtare për Çlirim

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani mbeten figurat më të ndritura të Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Kosovës. Presidenti Thaçi...

Haradinaj: Masakra e Qyshkut, dëshmi për drejtësinë vendore e ndërkombëtare

“Masakra e Qyshkut është njëra prej ngjarjeve dhe dhimbjeve më të mëdha të kohës së luftës, pra një masakër e plotë civilëve të pafajshëm,...

Thaçi kujton masakrën e Qyshkut ku u vranë 44 civilë

Presidenti Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën e para 19 vjetësh në Qyshk të Pejës ku nga forcat ushtarake dhe policore serbe u vranë mizorisht...

19 vjet nga masakra e Qyshkut

Masakra e Qyshkut ka ndodhur më 14 maj 1999. Në këtë masakër u vranë dhe u masakruan barbarisht 44 meshkuj. Kjo masakër ishte vetëm njëra...

Weather

Lajme

Aktakuzat kundër krerëve të UÇK’së po i harton prokurori që ndoqi Mlladiqin e Millosheviqin

Mediumi gjerman Deutche Welle shkruan se prokurori britanik, Allan Tiger, do të punojë në ngritjen e aktakuzave për ish-komandantët e UÇK-së në Gjykatën Speciale....

Bennet: Prokurorët që kanë punuar me raportin e Dick Martyt kanë dështuar të ngrenë...

Zëdhënësi i Gjykatës Speciale për Kosovën, Chritofor Bennet, ka thënë se të gjithë prokurorët të cilët janë marrë me raportin e Dick Martyt që...

Mbishkrime tallëse ndaj Bahri Hysenit në murin e Fakultetit të Filologjisë

Disa mbishkrime të cilat përqeshin kryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK), Bahri Hyseni, janë shfaqur këtyre ditëve në murin e ndërtesës...