Walker i dhuron lule Thaçit: Mbaje diku në libra t’i kujtosh viktimat e Reçakut

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka mbajtur një fjalim në akademinë përkujtimore në 19 vjetorin e masakrës së Reçakut. Walker ka thënë se...

Fotot/ Shqipëria e vitit 1961, kur komunizmi nuk kishte “hyrë akoma në palcë”

Këto foto kaq të rralla janë realizuar në Shqipërinë e vitit 1961 nga gazetari gjermanoperëndimor Hari Ham.   Fotot janë publikuar në faqen e albanologut të...

Përkujtohet 19-vjetori i masakrës së Reçakut

Kosova përkujton sot 19-vjetorin e masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi 45 civilë shqiptarë. Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William...

Thaçi bën homazhe nesër në Kompleksin Përkujtimor në Reçak

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi do të bëjë nesër homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. Homazhet pritet të bëhen në ora 10:40, transmeton Indeksonline. Kurse me...

Fotot/ Portretet e rralla të Skënderbeut

Kërkuesi, Aurenc Bebja ka arritur të zbulojë një protret të hershëm të Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Ai ka arritur të gjejë medaljen artistike të skulptorit...

Gazeta franceze në 1939: Kërkesat e Italisë fashiste që Mbreti Zog refuzoi para pushtimit...

Gazeta franceze “Ce Soir” ka botuar të martën e 11 prillit 1939, në faqen numër 3, gjashtë kërkesat e Italisë fashiste për të sunduar...

Vodhi 300 ton flori nga Shqipëria? Enigma e arit të Enver Hoxhës (DOKUMENTE)

Jeta dhe pushteti i Enver Hoxhës është një "mister" i gjallë për popullin shqiptar. Pavarësisht 45 viteve pushtet mbi shqiptarët, mbi historinë e jetës, veprave...

Indetiteti shqiptar përmes karikaturës!

Nga Arben Meksi/   Kohe me pare ne nje bisede me Ben Andonin, me tha se po punonte per nje liber ku nepermjet studimit te karikaturave...

Nderohen heronjtë Rexhep Mala e Nuhi Berisha në Gjilan

Në nderim të veprës së dëshmorëve të Kombit, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, Rektori i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan Bajram Kosumi së bashku...

Sot bëhen 19 vjet nga vrasja e Enver Malokut

Sot janë bërë 19 vjet nga vrasja e gazetarit dhe anëtarit të LDK-së Enver Maloku, i cili ishte edhe njeri shumë i afërt me...

Weather

Lajme

Ramush Haradinaj tregon se çka u fol në takim me Mogherinin

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj i cili po qëndron në Bruksel së bashku me delegacionin nga Kosova, ka treguar se çfarë është diskutuar në...

Zbulohet në detaje se çka i tha Macron Vuçiqit për Kosovën

Presidenti francez, Emmanuel Macron, kërkon që çështja e Kosovës të zgjidhet para anëtarësimit të Serbisë në BE. Macron të martën i tha presidentit serb, Aleksandar...

Delegacioni kosovar hyn në takim me Mogherinin

Rreth orës 9:00 ka filluar takimi i delegacionit kosovar me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme, Frederica Mogherini. Liderët kosovarë, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri...