Haradinaj kujton 19 vjetorin e masakrës së Izbicës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar sot 19 vjetorin e masakrës në Izbicë, ku u vranë 147 shqiptarë nga forcat serbe. Kryeministri...

Bëhen 19 vjet nga masakra e Izbicës

Sot bëhen 19 vjet që kur ndodhi masakra e Izbicës, ku u vranë 150 shqiptarë të Kosovës. Më 28 mars 1999, forcat serbe vranë dhe...

19 vjet nga masakra e Fushë – Kosovës

Komuna e Fushë – Kosovës organizon Akademi Përkujtimore në shënim të 19-të vjetorit të masakrës së Fushë Kosovës. Akademia përkujtimore do të mbahet në orën...

Shkrimi i gazetës franceze: Prishtina është e shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*   “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc...

Flet zbuluesi politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e byrosë kryenin vizita...

Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e Byrosë Politike, vinin për vizita mjekësore në Paris. Që nga Mehmet Shehu,...

Masakrat serbe në Dibër dhe Gostivar, telegrami që alarmoi botën (FOTO)

Dërgues të këtij telegrami të datës 4 tetor 1913 janë Aqif Pashë Elbasani, Lef Tasi (duhet të jetë Lef Nosi) dhe Gregor Silka. Nga...

Thaçi: Muaji mars gjithmonë na kujton luftën e drejtë, por edhe ditët e rënda...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë sot se muaji mars gjithmonë kujton lavdinë e luftës së drejtë, por edhe ditët e rënda nëpër...

Haradinaj: Pamjet e luftës së fundit na rikthehen sërish

Kryeministri Ramush Haradinaj ka përkujtuar disa nga masakrat e mëdha të ndodhura gjatë luftës së fundit në Kosovë. “Në përvjetorin e masakrave të Krushës së...

19 vjet nga masakra e Krushës së Madhe

19 vjet më parë, më 25, 26 dhe 27 mars në Kosovë ndodhi një nga masakrat më të mëdha të luftës. Në fshatin Krushë të...

Sot 11 vjet, Martti Ahtisaari dorëzoi raportin për pavarësinë e Kosovës

Sot bëhen 11 vjet që kur ish-presidenti finlandez Martti Ahtisaari dërgoi raportin përfundimtar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në të cilin thoshte se...

Weather

Lajme

Thaçi takoi ndihmës-sekretarin Mitchell, merr mbështetjen e SHBA-së

Presidenti i Republikës së Kosovës, së bashku me kryeministrin, Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacollin, zhvilluan një takim me ndihmës-sekretarin amerikan të...

Kontingjenti gjerman i KFOR-it i dhuron FSK-së 44 automjete

Kontingjenti gjerman i KFOR-it në Prizren, pas mbylljes së misionit në këtë qytet do t’ia dhurojë FSK-së 44 automjete, që bashkë me disa pajisje...

Edhe Zonja e Parë publikon fotografi nga takimet me homologet në ShBA

Zonja e Parë e Kosovës, Lumnije Thaçi, me ftesë të presidentes dhe themelueses së platformës globale “Fashion 4 Development”, Evie Evangelou, sonte ka marrë...