Albright: Si e ndalëm luftën në Kosovë

“Të fuqishmit dhe i plotfuqishmi”. Kështu e titullon librin e saj me “reflektime rreth Amerikës, Zotit dhe ngjarjeve të botës”, Madeleine Albright, një ndër...

Ministri dhe komandanti i FSK-së bënë homazhe për tetarin Shani Maloku

Ministri i Forcës e Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha së bashku me komandantin e FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, të shoqëruar edhe nga atasheu ushtarak...

”Ma parë pranojmë vdekjen ndër ne se jetën nën robëni”

Dokumenti i krerëve dhe parisë së Zonë Neutrale Nr. 2  të  Malësisë së Madhe Nga Gjekë Gjonaj Nën presionin dhe me vendimin e  Fuqive  të  Mëdha ...

Historia e dhimbshme e 92 vjeçares nga Skënderaj

I shoqëruar nga bashkëshortja e tij Violeta, Veseli ka vizituar 92 vjeçaren Raba Behramin nga Kozhica, me këtë rast ai ka treguar edhe histroinë...

KMDLNj jep disa sqarime për ngjarjet e marsit të vitit 1998 në Prekaz

Me rastin e 20 vjetorit të martirizimit të familjes Jashari dhe bashkëluftëtarëve të tyre në Prekaz përkatësisht në Lagjen ku jetonte familja Jashari, me...

SHËNOHET 19 VJETORI I “BETEJËS SË IVAJËS”

OVL-UÇK, dega në Kaçanik, shënon 19 vjetorin e Betejës së 8 marsit 1999 në Ivajë, komuna e Kaçanikut dhe rënies heroike të dëshmorëve: Osman...

Bashkëthemeluesi i LDK’së: Ishim të vetëdijshëm se Kosova nuk çlirohet pa luftë

Njëri nga themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Rexhep Gjergji, ka kujtuar periudhën e viteve 90-ta, kur në Kosovë lufta ishte në “prag”. Në një...

Momenti emocionues kur motrat takojnë vëllain e tyre pas 72 viteve në Malishevë

Një ngjarje interesante ka ndodhur në familjen Mazreku nga fshati Guriç, komuna e Malishevës. Kryefamiljari i familjes Mazreku ka rrëfyer momentin emocionues të takimit...

FIQ, me rastin e 7 Marsit, përkujton 325 mësimdhënësit dëshmorë e martirë

Forumi për Iniciativa Qytetare (FIQ) uron mësimdhënësit për 7 Marsin – Ditën e Mësuesit. Me rastin e kësaj dite, FIQ përkujton veçmas 325 mësimdhënësit...

Sakrifica e mësuesit, dy orë rrugë për gjashtë nxënës

Shkon dy orë në ditë vajtje-ardhje në këmbë. Rri në fshat por jam i detyruar të bëj një rrugë të vështirë në çdo lloj...

Weather

Lajme

Prokurimi publik me zhvillime të reja për transparencë më të madhe

Risi të shumta janë prezantuar në fushën e prokurimit publik në Kosovë, me qëllim të lehtësimit të procedurave të aplikimit, rritjes së transparencës, dhe...

Komandanti i KFOR-it: Ushtria e Kosovës u bë në kohën e gabuar

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D'Addario është deklaruar rreth themelimit të ushtrisë së Kosovës. Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo...

Thaçi deklarohet për takimin e sotëm me Vuçiqin në OKB

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili do të marrë pjesë sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e ku do të...