Thaçi: Në 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, shqiptarët në pozicionin më të mirë...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”. Presidenti Thaçi është shprehur i nderuar që...

Zbulim i tmerrshëm: Hitleri ka vrarë nga 11 mijë persona çdo ditë

Për jetën e Hitlerin nuk është që dihet edhe shumë, mirëpo disa fakte thonë që janë të vërteta, e dis ate tjera janë të...

Limaj thotë se Mujë Krasniqi dhe Beqir Gashi ishin frymëzim për UÇK-në

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka marrë pjesë në festivalin Mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, kushtuar heroit Mujë Krasniqi. Limaj në...

Kryeministri Haradinaj: Mujë Krasniqi i këndoi lirisë duke i ruajtur vlerat tona kombëtare

“T’i këndojmë lirisë në liri. Shumë prej neve na duket e pa nevojë, por e vërteta është se heroi që na ka bashkuar sot...

Pamje lufte: Kur serbët plaçkitnin dhe digjnin shtëpitë e kosovarëve

Përveç që na kanë masakruar fëmijë, gra e pleq, kriminelët serbë edhe kanë plaçkitur në Kosovë. Kjo video është dëshmia më e mirë dhe...

E tmerrshme! Kjo u ndodhte në Mesjetë atyre që merreshin me thashetheme

Të flisje keq për tjetrin, të shpifje, apo të përhapje lajme që nuk janë të vërteta, në Mesjetë është konsideruar si një krim i...

Mitrovica shënon Ditën e Dëshmorëve

Sot nën patronatin e kryetarit të Komunës, Agim Bahtiri, do të organizohen aktivitete të ndryshme kushtuar Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Mitrovicës. Nga ora...

Gazetari serb që u rrëmbye nga UÇK: Shpëtova për shkak të babait, ishte futbollist...

Nebojsha Radosheviq është 52-vjeçar, gazetar nga Prishtina, i cili 20 vjet më parë ishte ndaluar nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ishte...

50 nxënëse në Kaçanik nuk u lejuan ta vazhdojnë shkollimin

Maji i vitit 1969 s’ishte aspak i lehtë për 12 vajza që vinin nga një komunë e vogël në periferi të Kosovës. Ëndrra e tyre...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve, rreth 1400 ishin vrarë në luftë nga forcat serbe

Serbia vrau rreth 1400 fëmijë gjatë luftës në Kosovës. Shumë prej tyre ishin nën moshën 10 vjeçare. Për shumicën prej tyre asnjëherë nuk pati...

Weather

Lajme

Shefes së BE-së i vazhdohet mandati, qëndron në Kosovë edhe 20 muaj

Këshilli i Bashkimit Evropian ka zgjatur mandatin e Përfaqësueses Speciale në Kosovë, Nataliya Apostolova, deri më 29 shkurt 2020. “Mandati i Nataliya Apostolovës si Përfaqësuese...

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...