Dossier/ Kur studenti shqiptar mbronte Skënderbeun dhe prishte një mbledhje shkencore

Jemi në vitin 1970. “Shoqëria franceze e Historisë Moderne” bën bilancin e punës së kryer nën kryesinë e Prof. Lucien Genet. Që në seancën...

Si e mbështeti popullsia e Tiranës qeverinë e Kongresit të Lushnjes

Tirana është sot, qyteti më i madh dhe më i zhvilluar në vend. Për të arritur deri në caktimin përfundimtar të kryeqendrës së vendit...

Haradinaj takohet me Leonora Jakupin, i premton kthimin e eshtrave të atit në vendlindje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në takim këngëtaren e njohur shqiptare, Leonora Jakupin. Përmes një postimi të publikuar në rrjetin social Facebook, Haradinaj...

Video e papublikuar: Fjalët prekëse të kësaj nëne pasi ju vra djali në UÇK

Një nënë diku në malet e Kosovës, ishte duke u larguar nga shtëpia e saj pasi forcat serbe kishin hyrë në fshat. Mediat franceze e...

Debati i ashpër ndërmjet Bernard Kouchner dhe serbëve në Graçanicë, 1999

Bernard Kouchner, Përfaqësues i OKB-së në Kosovë kishte mbërritur në Kosovë më 15 korri 1999, Një Mision i vërtetë i pamundur në një vend...

Nderohet jeta dhe vepra e Dëshmorit të Kombit, Bilall Shala

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga drejtorë komunalë,, kryetari i shoqatës së familjeve të dëshmorëve, Gafurr Bytyçi, veteranëve të luftës së...

Kur dënohej “Bashkimi shqiptar” në Berat

Namir Lapardhaja/ Prokurori: “…Kanë propaganduar me çdo mënyrë kundër reformave të pushtetit si dhe kanë nxitur për një luftë botnore të re dhe me punën...

Telegrami nga Hollywood-i… mbretit Zog i’u kërkua që motrat e tij të luanin në...

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të mërkurën e 23 marsit 1938, në faqen n°5, telegramin e producentit të njohur në Hollywood, z. Samuel Goldwin,...

Artikulli i gazetës franceze: Kur Uashingtoni njihte zyrtarisht Mbretërinë shqiptare

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim një lidhje me njohjen e mbretërisë shqiptare nga...

Del edhe një pasardhës i Hasan Prishtinës, prezanton medaljen që e mbante patrioti

Edhe një familje shqiptare nga Kosova po pretendon se është pasardhëse e Hasan Prishtinës. Afrim Berisha, nga Mitrovica, ka thënë se trungu familjar i familjes...

Weather

Lajme

Sylë Tahirsylaj tregon për ndryshimet e motit, tregon se kur do të bie bora...

Eksperti dhe profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, ka folur për motin që do të mbretërojë në Kosovë këto ditë. Tahirsylaj parashikon ulje të temperaturave gjatë...

Vetëvendosja vazhdon mobilizimin për protestën e së shtunës

Partia e Albin Kurtit po i vazhdon takimet me qytetarë në përpjekje për të siguruar pjesëmarrje sa më masive në protestën me moton “Një...

Ndryshim drastik i temperaturave

Javë me mot të ftohtë por kryesisht të kthjellët. Masa të ftohta ajrore nga Atlantiku verior, të paraprirë nga një front i ftohtë, do të...