Mustafa: 24 Marsi shënon fillimin e përfundimit të pushtimit të Serbisë mbi Kosovën

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka kujtuar 24 marsin e vitit 1999, kur forcat NATO-s, filluan intervenimin ushtarak ndaj forcave ushtarake e policore të...

Veseli: Para 20 vitesh, Gllogjani do të hynte në hartën e krenarisë së atdheut

Para 20 vitesh, Gllogjani do të hynte në hartën e krenarisë së atdheut, pas “Epopesë së Jasharajve”, në Prekaz, duke dëshmuar se lufta për...

Jashari e Lladrovci: Epopeja e Dukagjinit vijoi traditën më të ndritur të krenarisë kombëtare

Sot, me rastin e shënimit të 20 vjetorit të “Epopesë së Dukagjinit”, kryetar i Skënderajt, Bekim Jashari dhe kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, morën...

Haradinaj: E ruajtëm të drejtën për Çakorr dhe Kullë

Në kuadër të manifestimit qendror “Epopeja e Dukagjinit”, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan dhe mori...

Ministri i Tregtisë falënderon UÇK’në, SHBA’në dhe NATO’n për çlirimin e Kosovës

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka falënderuar së pari Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës pastaj SHBA’në dhe NATO’në për çlirimin e Kosovës. Këtë falënderim...

Ministri i Arsimit kujton kohën kur NATO i dha krahë Kosovës

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka kujtuar kohën kur NATO ka ndërhyrë ushtarakisht në Kosovë. Ai shprehet se para 19 viteve NATO dhe miqtë...

Thaçi: Sot e 20 vjet më parë në Dukagjin filloi rezistenca që shënoi përhapjen...

Presidneti i shtetit, Hashim Thaçi, ka kujtuar 20 vjetorin e luftës në Dukagjin. “Pas Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit legjendar Adem Jashari, sot...

Pacolli: NATO i dha shpresë jetës në Kosovë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka kujtuar 24 marsin e vitit 1999, duke thënë se “me intervenimin e...

Kjo është uniforma që dikur Ramush Haradinaj e vishte në luftë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot mysafirë nga mbarë Kosova me rastin e 20 vjetorit të “Epopesë së Dukagjinit”. Fshati Gllogjan i Komunës...

Kurti shkon në vendlindjen e Haradinajt: Dheu i Kosovës nuk falet

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje sot bëri homazhe te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan me rastin e 20...

Weather

Lajme

“Kosova të fokusohet në zhvillim të teknologjisë dhe të energjisë”

Fondacioni i Mileniumit të Kosovës, do të ndajë 25 bursa për “Gratë në energji, programi i bursave për studime në fushën e energjisë”. Petrit Selimi...

Çfarë pritet të ndodh sot në Kosovë

Ngjarjet e datës 19 shkurt Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion dhe Mandate, ku do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente në Projektligjin për...

Kosova po bëhet me Qendër Astronomike

Disa objekte të hapësirës, shumë shpejt do të mund të vrojtohen edhe nga kosovarët. Kjo do të bëhet e mundur me ndërtimin qendrës së parë...