Veseli uron Xhaferin për marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar kryetarin e Kuvendit të Maqedinisë, Talat Xhaferi, për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë lidhur me...

NATO, Stoltenberg: Bisedimet me Maqedoninë nisin nga 11-12 korriku

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar datën se kur do të merret vendimi i mundshëm për të nisur bisedimet e anëtarësimit...

Kuvendi i Maqedonisë ratifikon marrëveshjen me Greqinë

Ligjvënësit në Maqedoni ratifikuan marrëveshjen me Greqinë, për ndryshimin e emrit të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë. Marrëveshja u mbështet nga 69 ligjvënës anëtarë të koalicionit...

Sot parlamenti miraton emrin “Republika e Maqedonisë Veriore”, priten tensione

Pavarësisht protestave të dhunshme dhe kundërshtive të opozitës, marrëveshja me Greqinë për emrin e ri të Maqedonisë shkon në Parlament. Marrëveshja pritet të ratifikohet para...

Gruevski i përgjigjet Zaev: Përgënjeshtrimi më i madh është koha

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski për deklaratën e sotme në televizionin “Kanal 5” nga kryeministri Zoran Zaev se qeveria e OBRM-PDUKM-së në vitin 2012 ka pranuar...

Ratifikimi i Marrëveshjes me Greqinë, Komisioni për Çështje Evropiane i dha dritë jeshile

Komisioni për çështje Evropianë në Kuvend, i ka dhënë dritë jeshile propozim-ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes mes Greqinë për çështjen e emrit, 10 deputetë...

Agim Vinca: Emri i ri i Maqedonisë s’i bën shqiptarët të lumtur

Shkrimtari dhe njohësi i mirë i rrethanave historike e politike në Maqedoni, Agim Vinca, ka thënë se emri i ri i Maqedonisë, që u...

Zbulohet marihuana në lodrat “Kinder vezë” në kufirin Maqedoni – Serbi (FOTO)

Doganierët në vendkalimin kufitar të Preshevës kanë zbuluar një sasi të marihuanës e cila ishte fshehur në vend jo të zakontë, njofton dogana. Droga ishte...

Edhe sonte protestë para Kuvendit të Maqedonisë

Edhe sonte komitët u mblodhën para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për të protestuar kundër ndërrimit të emrit të shtetit, transmeton Portalb.mk. Në protestë u...

Qeveria e Maqedonisë miraton njëzëri marrëveshjen për emrin

Qeveria e Maqedonisë miraton njëzëri marrëveshjen për emrin Qeveria e Maqedonisë ka miratuar unanimisht marrëveshjen e nënshkruar me palën greke për emrin e ri të...

Weather

Lajme

Presidenti Thaçi dekoron Prof.Dr. Rifat Blakun me Medaljen Presidenciale të meritave

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave, Prof. Dr. Rifat Blakun, profesor në Fakultetin Ekonomik, Universiteti i...

Limaj takon shefin e FMN-së për Kosovën, diskutojnë për një serë çështjesh

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka pritur sot në takim shefin e Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Ruud Vermeulen. Lajmin e ka bërë të ditur...

Veseli takoi një delegacion nga Bundestagu gjerman, biseduan për zhvillimet në vend

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim anëtarë të Komisionit për Siguri të Bundestagut gjerman, me të cilët...