Ali Ahmeti voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe (VIDEO)

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shihet se si voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe. Me 69 vota “PRO” dhe asnjë...

Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, para Kuvendit të Maqedonisë ka nisur protestë

Rreth 20 qytetarë të përkatësisë kombëtare maqedonase kanë filluar protestë para Kuvendit të Maqedonisë. Protesta është rezultat i pakënaqësive të këtij grupi të qytetarëve për...

Miratohet Ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

Më shumicë votash, Kuvendi i Maqedonisë e ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Gjithsej 69 deputetë të pranishëm votuan ”për” propozimin e ri,...

Spasovski fletë për vrasjen e Bojkut dhe Ismet Arifit

Për gjysmë viti kanë ndodhur shumë vrasje. Një pjesë e tyre morën edhe konotacion politik. Në rastin e vrasjes Martin Janushev, vrasësi ende nuk...

Nepotizmi vlon në Qeveri, vëllai zëdhënës, motra këshilltare ministri?!

Kanë shpërthyer akuza për nepotizëm pasi që janë zbuluar punësime familjare në organet e Qeverisë dhe ministritë. Kjo akuzë ka të bëjë me zëdhënësin...

Padi për një drejtor të Klinikave të Shkupit, keqpërdori 150 mijë euro

Klinika e Shkupit për Gjinekologji e padit ish drejtoreshën Marija Haxhi-Lega për keqpërdorim të detyrës zyrtare, gjegjësisht sipas tyre, ajo e ka dëmtuar klinikën...

Muki i relaksuar, nuk çan kokën për hallakamën tek partitë shqiptare (Foto)

Derisa partitë shqiptare janë bërë pikë e pese dhe po përballen me shumë probleme, LSDM-ja e kryeministrin Zaev ndihet komode dhe e relaksuar, njofton...

Mobilizohet Ziadin Sela, fillon nga Likova e Kumanova

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela gjatë këtij muaji ka paralajmëruar aktivitete të ngjeshura në vendbanimet shqiptare, njofton agjencia e lajmeve INA. Ai së...

777 qytetarë nga Maqedonia kanë marrë pasaportën gjermane

Nga gjithsej 112.300 qytetarë të huaj të cilët vitin e kaluar kanë marrë pasaportën gjermane, 777 prej tyre kanë qenë më parë shtetas të...

Zhduket vajza 13 vjeçare nga Tetova

Të martën është zhdukur një vajzë 13 vjeçare nga fshati Gllogjë i Tetovës. Rastin në polici e ka paraqitur vëllai i saj S.Sh. (24). Sipas...

Weather

Lajme

Çka i pret bashkatdhetarët sivjet në Kosovë?

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë Në Kosovë po bëhen përgatitje...

Presidenca e Kosovës pranon shumë dhurata

Përfaqësuesit e institucioneve kryesore të vendit shpesh herë pranojnë edhe dhurata. E këto dhurata nëse e kalojnë vlerën mbi 50 euro, ato i deklarojnë...

Rritet çmimi për hanxhinjtë që do të shkojnë në Qabe

Institucionet e rajonit të Ballkanit që janë kompetente për organizimin e kryerjes së kushtit të pestë të Islamit, Haxhit, tashmë kanë filluar përgatitjet, ndërsa...