A do t’i ofendojë edhe kësaj radhe Karnavali i Vevçanit komunitetet në Maqedoni?

Si çdo vit, në mënyrë tradicionale, qytetarët e Vevçanit këtë fundjavë kanë filluar me përgatitjet e karnavalit, ku me aktivitete të ndryshme, improvizime dhe...

Sfidat e zbatimit të Ligjit për gjuhën shqipe

Zbatimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe, pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj...

Ministria e Kulturës heton RTVM-në për subvencionimin e produksioneve

Ministria e Kulturës njoftoi se do të hetojë vendimet e Radio Televizionit të Maqedonisë (RTVM), ku më 5 janar vendosi të ndajë subvencione për...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton...

Maqedonia emeton pullë postare me portretin e Skënderbeut

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka,...

Sulmohet selia e Lëvizjes Besa dhe ordinanca e Nexhbedin Kahrimanit? (FOTO/VIDEO)

Numër i madh i forcave policore ndodhen para ordinancës së kryetarit të Lëvizjes BESA dhe selisë të kêsaj partie, pasi persona të paidentifikuar kanë...

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në...

Besa e Shkupit: Vazhdojnë kërcënimet për jetën e Dr. Kahremanit

Vazhdojnë kërcënimet për jetën e u.d Kryetarit të Lëvizjes Besa, Nexhbedin Kahremani, dhe për familjarët e tij, njoftuan sot nga kjo parti. Në kumunikatën...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të...

Weather

Lajme

Ramush Haradinaj tregon se çka u fol në takim me Mogherinin

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj i cili po qëndron në Bruksel së bashku me delegacionin nga Kosova, ka treguar se çfarë është diskutuar në...

Zbulohet në detaje se çka i tha Macron Vuçiqit për Kosovën

Presidenti francez, Emmanuel Macron, kërkon që çështja e Kosovës të zgjidhet para anëtarësimit të Serbisë në BE. Macron të martën i tha presidentit serb, Aleksandar...

Delegacioni kosovar hyn në takim me Mogherinin

Rreth orës 9:00 ka filluar takimi i delegacionit kosovar me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme, Frederica Mogherini. Liderët kosovarë, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri...