Ministria e Kulturës heton RTVM-në për subvencionimin e produksioneve

Ministria e Kulturës njoftoi se do të hetojë vendimet e Radio Televizionit të Maqedonisë (RTVM), ku më 5 janar vendosi të ndajë subvencione për...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton...

Maqedonia emeton pullë postare me portretin e Skënderbeut

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka,...

Sulmohet selia e Lëvizjes Besa dhe ordinanca e Nexhbedin Kahrimanit? (FOTO/VIDEO)

Numër i madh i forcave policore ndodhen para ordinancës së kryetarit të Lëvizjes BESA dhe selisë të kêsaj partie, pasi persona të paidentifikuar kanë...

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në...

Besa e Shkupit: Vazhdojnë kërcënimet për jetën e Dr. Kahremanit

Vazhdojnë kërcënimet për jetën e u.d Kryetarit të Lëvizjes Besa, Nexhbedin Kahremani, dhe për familjarët e tij, njoftuan sot nga kjo parti. Në kumunikatën...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të...

Ismet Sylejmani: Maqedonia flet shqip

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut...

Sela për ATSH: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Ziadin Sela, u shpreh në një prononcim për Agjencinë Telegrafike Shqiptare se, “miratimi i ligjit të përdorimi...

Weather

Lajme

Familja e Ivanoviqit refuzon ta bëjë obduksionin në Prishtinë

Kryetari i Iniciativës Qytetare, SDP, Olivier Ivanoviq është vrarë në Mitrovicën Veriore. Ai dyshohet se është gjuajtur me pesë plumba nga një veturë në lëvizje...

Njeriu që i kishte paralajmëruar sulmet ndaj zyrtarëve serbë në Kosovë

Vrasja e liderit të Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq sot në veri të Mitrovicës ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jashtë vendit. Nacionalistët që...

Bashkëshortja e Ivanoviqit thotë “Dihet kush e ka bërë këtë…”

Bashkëshortja e Oliver Ivanoviqit, Milena Popoviq Ivanoviq, pas marrjes së lajmit për vrasjen e bashkëshortit të saj, sipas “Blicit”, tha se “Dihet kush e...