Gruevski i përgjigjet Zaev: Përgënjeshtrimi më i madh është koha

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski për deklaratën e sotme në televizionin “Kanal 5” nga kryeministri Zoran Zaev se qeveria e OBRM-PDUKM-së në vitin 2012 ka pranuar...

Ratifikimi i Marrëveshjes me Greqinë, Komisioni për Çështje Evropiane i dha dritë jeshile

Komisioni për çështje Evropianë në Kuvend, i ka dhënë dritë jeshile propozim-ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes mes Greqinë për çështjen e emrit, 10 deputetë...

Agim Vinca: Emri i ri i Maqedonisë s’i bën shqiptarët të lumtur

Shkrimtari dhe njohësi i mirë i rrethanave historike e politike në Maqedoni, Agim Vinca, ka thënë se emri i ri i Maqedonisë, që u...

Zbulohet marihuana në lodrat “Kinder vezë” në kufirin Maqedoni – Serbi (FOTO)

Doganierët në vendkalimin kufitar të Preshevës kanë zbuluar një sasi të marihuanës e cila ishte fshehur në vend jo të zakontë, njofton dogana. Droga ishte...

Edhe sonte protestë para Kuvendit të Maqedonisë

Edhe sonte komitët u mblodhën para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për të protestuar kundër ndërrimit të emrit të shtetit, transmeton Portalb.mk. Në protestë u...

Qeveria e Maqedonisë miraton njëzëri marrëveshjen për emrin

Qeveria e Maqedonisë miraton njëzëri marrëveshjen për emrin Qeveria e Maqedonisë ka miratuar unanimisht marrëveshjen e nënshkruar me palën greke për emrin e ri të...

Xhaferi caktoi seancë parlamentare për ndryshimin e emrit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi, për nesër në ora 11:00 caktoi seancë për Propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen...

Xhaferi: Do të vendos se në cilin komision shkon marrëveshja pasi ta marr dokumentin

Qeveria e kaloi në seancë marrëveshjen për emrin me Greqinë, por dokumenti ende nuk është dorëzuar në Kuvend. Kryeparlamentari Talat Xhaferi në bisedë telefonike tha...

Pesë milionë euro dëm nga moti i keq, bujqit kërkojnë mbrojte nga breshëri

Pesë milionë euro, aq sipas vlerësimit të parë të bujqve, janë dëmet nga moti i keq, që e përfshiu javën e kaluar rajonin e...

Gjendje e qetë në Shkup pas protestave të dhunshme

Gjendja në Shkup sot është e qetë pas protestave të mbrëmshme para Kuvendit kundër marrëveshjes për emrin, që u përshkallëzuan në dhunë mes protestuesve...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...