Besa e Shkupit: Vazhdojnë kërcënimet për jetën e Dr. Kahremanit

Vazhdojnë kërcënimet për jetën e u.d Kryetarit të Lëvizjes Besa, Nexhbedin Kahremani, dhe për familjarët e tij, njoftuan sot nga kjo parti. Në kumunikatën...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të...

Ismet Sylejmani: Maqedonia flet shqip

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut...

Sela për ATSH: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Ziadin Sela, u shpreh në një prononcim për Agjencinë Telegrafike Shqiptare se, “miratimi i ligjit të përdorimi...

Ja çfarë përmban ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

Në Kuvendin e Maqedonisë sot me 69 vota u miratua Ligji për përdorimin e gjuhëve. Më posht ju sjellim përmbajtjen e këtij Ligji. Ligji për...

Ali Ahmeti voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe (VIDEO)

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shihet se si voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe. Me 69 vota “PRO” dhe asnjë...

Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, para Kuvendit të Maqedonisë ka nisur protestë

Rreth 20 qytetarë të përkatësisë kombëtare maqedonase kanë filluar protestë para Kuvendit të Maqedonisë. Protesta është rezultat i pakënaqësive të këtij grupi të qytetarëve për...

Miratohet Ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

Më shumicë votash, Kuvendi i Maqedonisë e ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Gjithsej 69 deputetë të pranishëm votuan ”për” propozimin e ri,...

Spasovski fletë për vrasjen e Bojkut dhe Ismet Arifit

Për gjysmë viti kanë ndodhur shumë vrasje. Një pjesë e tyre morën edhe konotacion politik. Në rastin e vrasjes Martin Janushev, vrasësi ende nuk...

Nepotizmi vlon në Qeveri, vëllai zëdhënës, motra këshilltare ministri?!

Kanë shpërthyer akuza për nepotizëm pasi që janë zbuluar punësime familjare në organet e Qeverisë dhe ministritë. Kjo akuzë ka të bëjë me zëdhënësin...

Weather

Lajme

Qeveria i jep leje Vuçiqit për të vizituar Kosovën

Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën gjatë fundjavës së ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për...

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posaçëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të...

Haradinaj i huton këshilltarët, ia fut vrap në shesh

Kryeministrin Ramush Haradinaj jemi mësuar ta shohim duke vrapuar në natyrë dhe nëpër bjeshkë Por këtë zanat ai nuk e harron as kur është në...