Gati çereku i qytetarëve të Maqedonisë jetojnë në varfëri

Në bazë të Entit Shtetëror të Statistikave, gjatë vitit të kaluar 460 mijë qytetarë të Maqedonisë kanë jetuar nën pragun e varfërisë, përkatësisht 22.2...

Pensione shtetërore prej rreth 100 euro për të gjithë ata që s’kanë stazh pune

Të gjithë qytetarët e Maqedonisë që nuk kanë pension dhe që nuk kanë arritur sigurimin e tij për shkak të periudhës së tranzicionit dhe...

Ambasada gjermane në Shkup përgënjeshtron heqjen e vizave të punës pas 1 janarit

Ambasada gjermane në Shkup kumtoi se  nuk janë të sakta raportimet  për ligjin e ri  që do të hyjë në fuqi nga 1 janari...

Maqedonia përkrah themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, gjatë vizitës zyrtare në Maqedoni, u prit nga kryetari i Kuvendit të Maqedonisë,...

Opozita maqedonase mbetet pa 12 deputetë, forcohet blloku për Marrëveshjen me Greqinë

Ka shkuar në 12 numri i deputetëve që janë larguar nga koalicioni opozitar i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja, i cili nga 51 deputetë sa kishte...

Nuset në Kërçovë vishen me ari deri në 250 mijë dollarë

“Kur kërkojnë nuse në Kërçovë, nëse nuk je i zoti të veshësh në dylyma të arit 250 mijë dollarë, atëherë nusen nuk ta japin”,...

Bllokohet selia e OBRM-PDUKM-së me kërkesë të Prokurorisë Speciale

Me kërkesë të Prokurorisë Speciale, gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën Themlore Shkupi 1, ka sjellur vendim me të cilin sjell masë të përkohshme...

Vdiq njëri nga të plagosurit në përleshjen e mbrëmshme në Kumanovë

Njëri nga personat që u plagosën mbrëmë në përleshjen me armë zjarri mes anëtarëve të dy familjeve në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ka...

Zaevi i përgjigjet deputetit të VMRO-së: Për shqiptarët sollëm drejtësinë

Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Vlladimir Gjorçev i njohur për nacionalizmin e tij prej vitesh kundër shkollave shqipe, tani në Kuvend pyet kryeministrit Zoran Zaev për...

Kërkesa për shtyrjen e burgosjes së Gruevskit arriti në Gjykatën Penale

Kërkesa për anulimin e vuajtjes së dënimit për ish-kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevskin sot ka arritur në Gjykatën Penale në Shkup dhe menjëherë i është...

Lajme

Ish-këshilltarja e Haradinaj: Kurti me xhinse të 130 eurove

Ish-këshilltarja politike e Ramush Haradinaj, Meliza Haradinaj-Stublla, ka hedhur disa dyshime mbi garderobën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Reka e përsërit: Brenda vitit mund të hiqen vizat

Deri në fund të vitit mund të presim lëvizje të lirë, kurse “Qeveria Kurti” ka përkrahje të mirëfilltë ndërkombëtare, ka thënë Reka.

Ish-deputeti për sulmin ndaj Hotit: U sulmuan edhe SHBA dhe BE

Ish-deputeti për sulmin ndaj Hotit: U sulmuan edhe SHBA dhe BE Lajme