Gjendet vula e Sulltan Selimit I dhe Kurani 500 vjeçar në Tiranë (VIDEO)

Në mesin e shumë dokumenteve dhe dorëshkrimeve që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror në Tiranë, ka dhe një dorëshkrim të librit të shenjtë të...

Përse presidenti Thaçi nuk mori pjesë në 140-vjetorin e Lidhjes së Prizrenit?

Kryetari i Komisionit Qeveritar për vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut dhe për 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, Jahja Lluka, ka vlerësuar se organizimi për...

“Vatra” feston 106 vjetorin, në New York dëgjohet vallja shqiptare

Organizata më e vjetër e komunitetit shqiptaro-amerikan festoi mbrëmë 106 vjetorin e themelimit. Federata Panshqiptare Vatra e shënoi këtë përvjetor me një mbrëmje gala ku...

Po shqiptarët pse s’bëjnë turizëm në Kosovë?!

Nga Ben Andoni/ Nëse do të pyesësh autoritetet shqiptare: Pse nuk ka një fushatë turistike në Shqipëri për Kosovën, përgjigja mund të merret me mënd....

Hapet ekspozita e Eliza Hoxhës në Beograd, riprinton tri fotografi të ndaluara në kufi

Sonte përfundon festivali “Mirëdita, dobar dan!” me ekspozitën e Eliza Hoxhës, e cila tri fotografi të saj i ka riprintuar pasi origjinalet së bashku...

Shpifjet e doktorit të teologjisë Mustafa Bajrami-plagjiaturë (1)

  Shkruan: Bardhyl Mahmuti Më 24 maj të këtij viti, teologu Mustafa Bajrami publikoi reagimin e tij ndaj shkrimit tim të titulluar «Jerusalemi kryeqytet i Izraelit,...

Historia interesante e “Galerisë Kosova” në mes të Argjentinës

Askush nuk do të besonte që në Argjentinën e largët dikush do t`i vinte galerisë së tyre emrin “Kosovo Gallery” ose “Galeria Kosova”. Argjentina ende...

Hapet ekspozita për kontributin e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova

Muzeu i Kosovës, Sektori i Historisë sot do të hapë ekspozitën historike “Kontributi i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova në Shtet formimin e Kosovës”,...

EBU tregon pse Kosova nuk mori pjesë as këtë vit në Eurovision

Ndonëse 63 vite më parë festivali evropian “Eurovision”, kishte nisur me qëllimin që t’i bashkonte popujt e kontinetit të vjetër përmes muzikës, kjo gjë...

Ramë Lahaj dekorohet me Medaljen Presidenciale të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë

Tenori i njohur, Ramë Lahaj është dekoruar me Medaljen Presidenciale të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë. Lajmi është bërë i ditur përmes llogarisë zyrtare të presidentit Thaçi në...

Weather

Lajme

Detaje të reja rreth aksidentit ku humbi jetën basketbollisti kosovar

Ngjarja e cila tronditi opinionin kosovar mëngjesin e sotëm, ishte aksidenti i rëndë rrugor i një grupi të basketbollistëve të kombëtares së Kosovës, me...

Thaçi ngushëllon familjen e Gazmend Sinanit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ngushëlluar familjen e Gazmend Sinanit, basketbollistit që sot ndërroi jetë. "Me pikëllim mora lajmin për vdekjen tragjike të basketbollistit,...

Haradinaj: Ngushëllime familjes, Gazmend Sinani po festonte ditëlindjen

Gazmend Sinani, përfaqësues i Kosovës në basketboll, ka vdekur si pasojë e një aksidenti rrugor që ka ndodhur në Gjakovë. Kryeministri i Kosovës, Ramush...