Kush ka lindur mes viteve 1950-1980 duhet ta lexojë patjetër këtë

Jeta ishte më natyrale edhe pse jetohej nën diktakturë. Ata që kanë lindur dhe jetuar në atë kohë e dinë shumë mirë se si...

Hoti takoi Ministrin e Kulturës të Maqedonisë dhe drejtuesit e Tradukit

Zëvendësministri Rexhep Hoti ka vizituar Panairin e Librit në Lajpcig të Gjermanisë, më i vjetri në botë, që edicioni i sivjetmë është i 853-ti...

“Kanuni i Lekë Dukagjinit” në gjuhën gjermane

Konsullata e Republikës së Kosovës në Cyrih në bashkëpunim me edicionin Xenia Luzern-Klinë, me datën 24 mars, do të bëjë promovimin e...

Libri i Thaçit promovohet në Paris

Libri dedikuar Presidentit Hashim Thaçi sot do të promovohet edhe në Paris nga Akademia Diplomatike Ndërkombëtare. Në këtë ngjarje i pranishëm do të jetë edhe...

143 vjet më parë lindi një shqiptar i madh, Faik Konica

Nga Roland Qafoku/ 15 marsi është një ditë për tu shënuar. 143 vjet më parë lindi një shqiptar i madh. Noshta më i madhi mes...

Që Kosova është vend i lumtur e tregon ky raport

Shteti i Finlandës është shteti më i lumtur në botë, thuhet në raportin e sivjetmë global të OKB-s rreth lumturisë që mbretëron në mesin...

Rastësi? Stephen Hawking, gjeniu që vdiq ditën e lindjes së Albert Einstein

14 Marsi është një datë që do të mbahet mend gjatë në shkencë. Kjo ditë ishte e rëndësishme për shkak se është data e...

Jo çdo kush mund të bëhet stjuardese, ja arsyet

Të jesh një stuajrdesë kërkon shumë aftësi të veçanta dhe ndonjëherë edhe sakrifica në jetën personale. Edhe gjëra që nuk ju kishin shkuar kurrë në...

Zona e llixhave të Elbasanit destinacion i turizmit kurativ

Fshati Tregani, i cili shtrihet në Elbasan do të jetë pjesë e programit kombëtar të rilindjes rurale, që ndryshe njihet projekti i “100 fshatrave”. Kryeministri...

Bibla ka fshehur një fakt të rëndësishëm; Gruaja e parë e Adamit nuk ka...

Bibla është ndër të paktë libra, që merr përsipër të shpjegojë zanafillën e jetës në Tokë dhe sesi Perëndia krijoi njeriun. Megjithatë, kjo histori ka...

Weather

Lajme

Demarkacioni votohet sot në orën 11:00

Pas debatit nëntë orësh, Kuvendi i Kosovës ka mbyllur punimet lidhur me ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin më Malin e Zi. Kryetari i Kuvendit, Kadri...

Shala: Korrigjimi, detyrë e vështirë për Haradinajn – e përkrahim që çështjen ta çojë...

Deputeti i LDK-së, Kujtim Shala, iu ka drejtuat kryeministrit Ramush Haradinaj, duke i thënë se subjekti i Isa Mustafës i jep përkrahjen e  plotë...

Mogherini: Dyert e BE’së janë të hapura për Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europain për Politikë të Jashtme e Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se Kosova është pjesë e strategjisë së BE-së...