Arkeologët zbulojnë në Bushat qytetin e humbur të “Bassanias”

Kërkimet arkeologjike të dy viteve të fundit nga një ekspeditë shqiptaro-polake dhe gërmimet në muajin maj nxorrën në dritë rrënojat e një qyteti të...

Gjendet vula e Sulltan Selimit I dhe Kurani 500 vjeçar në Tiranë (VIDEO)

Në mesin e shumë dokumenteve dhe dorëshkrimeve që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror në Tiranë, ka dhe një dorëshkrim të librit të shenjtë të...

Përse presidenti Thaçi nuk mori pjesë në 140-vjetorin e Lidhjes së Prizrenit?

Kryetari i Komisionit Qeveritar për vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut dhe për 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, Jahja Lluka, ka vlerësuar se organizimi për...

“Vatra” feston 106 vjetorin, në New York dëgjohet vallja shqiptare

Organizata më e vjetër e komunitetit shqiptaro-amerikan festoi mbrëmë 106 vjetorin e themelimit. Federata Panshqiptare Vatra e shënoi këtë përvjetor me një mbrëmje gala ku...

Po shqiptarët pse s’bëjnë turizëm në Kosovë?!

Nga Ben Andoni/ Nëse do të pyesësh autoritetet shqiptare: Pse nuk ka një fushatë turistike në Shqipëri për Kosovën, përgjigja mund të merret me mënd....

Hapet ekspozita e Eliza Hoxhës në Beograd, riprinton tri fotografi të ndaluara në kufi

Sonte përfundon festivali “Mirëdita, dobar dan!” me ekspozitën e Eliza Hoxhës, e cila tri fotografi të saj i ka riprintuar pasi origjinalet së bashku...

Shpifjet e doktorit të teologjisë Mustafa Bajrami-plagjiaturë (1)

  Shkruan: Bardhyl Mahmuti Më 24 maj të këtij viti, teologu Mustafa Bajrami publikoi reagimin e tij ndaj shkrimit tim të titulluar «Jerusalemi kryeqytet i Izraelit,...

Historia interesante e “Galerisë Kosova” në mes të Argjentinës

Askush nuk do të besonte që në Argjentinën e largët dikush do t`i vinte galerisë së tyre emrin “Kosovo Gallery” ose “Galeria Kosova”. Argjentina ende...

Hapet ekspozita për kontributin e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova

Muzeu i Kosovës, Sektori i Historisë sot do të hapë ekspozitën historike “Kontributi i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova në Shtet formimin e Kosovës”,...

EBU tregon pse Kosova nuk mori pjesë as këtë vit në Eurovision

Ndonëse 63 vite më parë festivali evropian “Eurovision”, kishte nisur me qëllimin që t’i bashkonte popujt e kontinetit të vjetër përmes muzikës, kjo gjë...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...