1932/Miss Tirana dhe Miss Albania e parë shqiptare. Në juri Lasgush Poradeci, Odhise Paskali

Shoqëria “Gruaja Shqiptare” po bën çdo përpjekje që Shqipëria të marrë pjesë në konkurset ndërkombëtare të bukurisë, duke zgjedhur një Miss Albania, që të...

Rastësi? Stephen Hawking, gjeniu që vdiq ditën e lindjes së Albert Einstein

14 Marsi është një datë që do të mbahet mend gjatë në shkencë. Kjo ditë ishte e rëndësishme për shkak se është data e...

Katolikët sot festojnë ditën e Pashkëve

Besimtarët katolikë sot festojnë ditën e Pashkëve. Për nder të kësaj feste sot në Kosovë mbahen një varg aktivitetesh ndërsa krerë shtetesh kanë uruaur...

Vazhdojnë manifestimet për Epopenë e UÇK-së

Në shënimin e “Epopesë së UÇK-së” sot në gjithë Kosovën dhe trojet tjera shqiptare, do të bëhen homazhe pranë varreve të dëshmorëve që dhanë...

Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por Muzeut i kanë...

Delegacioni i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, i kryesuar nga Karl Bildt vizitoi këto ditë Tiranën. Pasi bisedoi me krerët e shtetit shqiptar,...

Gazeta franceze: Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429 që të çlironte qytetin

Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez...

Ja kush janë 10 qytetet me femrat më të bukura

Në cilat vende ndodhen gratë më të bukura në botë? Sipas  revistës  ‘Travelers Digest’  si më poshtë janë  10 vendet me gratë më të...

Shqiptari shkoi në Amerikë me llotari tani po çmend gjithë Amerikanët

Ka plot shqiptarë që kanë emigruar dhe që kanë ndërtuar jetën e tyre jashtë vendit. Të jesh emigrant dhe të futesh në tregun e...

Me gjilpëra në fytyrë: Bektashianët e Kosovës festojnë Sulltan Nevruzin

Në teqenë Rufai të Prizrenit sot në mënyrë tradicionale u kremtua festa e Sulltan Nevruzit, e cila njihet si ditëlindja e Hz. Aliut. Adri Husein...

Vajza e Adem Jasharit lind fëmijë në ditën e Epopesë së UÇK-së (FOTO)

Pikërisht në ditën kur ka nisur aktivitetet për shënimin e 20 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar dhe Familjes Jashari, nga kjo familje vjen një...

Weather

Lajme

Ditët në vijim me mot të vranët dhe shi

Ditëve në vijim mot i ndryshueshëm, me diell dhe shi. Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë, por do të luhaten kryesisht rreth...

Tahiri kërkon hetimin e kërcënuesve të prokurorit Blakaj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në llogarinë e tij në Facebook, ka shprehur pakënaqësinë e tij me lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria...

Thaçi dënon kërcënimet ndaj prokurorit që hetonte veteranët mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër kërcënimet e bëra ndaj prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili edhe dha dorëheqje. Thaçi përmes...