550 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot bëhen 550 vjet nga vdekja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Kjo ditë do të shënohet me aktivitetet të shumta në Kosovë, të...

Shqiptarët e kanë simbol shqiponjën, por e vrasin për dekorim

Edhe pse është simbol shtetëror, shqiponja po vritet nga shqiptarët për të dekoruar lokalet e tyre. “Brut Nature” në një video të postuar në Facebook...

Rrëqebulli ballkanik i Rugovës që ka jetuar mes njerëzve

Ka jetuar midis njerëzve të trevës së Rugovës. Ka shfrytëzuar të njëjtat rrugë malore, por rrallëkush e ka parë. Edhe ata pak banorë që e...

Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por Muzeut i kanë...

Delegacioni i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, i kryesuar nga Karl Bildt vizitoi këto ditë Tiranën. Pasi bisedoi me krerët e shtetit shqiptar,...

Qytetarët po kërkojnë që ky aktor të luajë rolin e Adem Jasharit

Qytetarë të shumtë kanë shfrytëzuar rrjetin social Facebook për të kërkuar që aktori i njohur Shpëtim Kastrati të luajë rolin e komandantit legjendar Adem...

1932/Miss Tirana dhe Miss Albania e parë shqiptare. Në juri Lasgush Poradeci, Odhise Paskali

Shoqëria “Gruaja Shqiptare” po bën çdo përpjekje që Shqipëria të marrë pjesë në konkurset ndërkombëtare të bukurisë, duke zgjedhur një Miss Albania, që të...

Zvicerani ia lë shqiptarit trashëgim firmën me traditë

“Malergeschäft Kuster” është firmë zvicerane e specializuar për fasada dhe lyerje tjera dekorative brenda dhe jashtë objekteve. Pak kush e di që firmën për...

Njihuni me fshatin bordello në Shqipëri

Shqipëria është vendi i çudirave. A e dini se në vendin tonë ekziston një fshat me tradita vërtetë të çuditshme, i cili njihet njihet...

Ky është misteri që i bën bashkë njerëzit për Krishtlindje

Shumë njerëz të mëdhenj kanë lindur prej gruaje në këtë botë, si: filozofë, mbretër, luftëtarë, reformatorë, fetarë etj, të cilët bënë vepra të mëdha...

A do të dali ndonjë historian të bëjë një libër historie me fakte të...

Nga Artan Fuga   T’u japim vend edhe fakteve madhështore, por edhe fakteve të turpshme në historinë tonë.   Kjo është histori « objektive », t’i lemë pasionet...

Weather

Lajme

Demarkacioni votohet sot në orën 11:00

Pas debatit nëntë orësh, Kuvendi i Kosovës ka mbyllur punimet lidhur me ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin më Malin e Zi. Kryetari i Kuvendit, Kadri...

Shala: Korrigjimi, detyrë e vështirë për Haradinajn – e përkrahim që çështjen ta çojë...

Deputeti i LDK-së, Kujtim Shala, iu ka drejtuat kryeministrit Ramush Haradinaj, duke i thënë se subjekti i Isa Mustafës i jep përkrahjen e  plotë...

Mogherini: Dyert e BE’së janë të hapura për Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europain për Politikë të Jashtme e Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se Kosova është pjesë e strategjisë së BE-së...