A e dini pse piratët e mbajnë njërin sy të mbyllur?

Kur përmendet pirati, gjithkujt i shkon mendja për këmbën prej druri, papagallin dhe një sy të mbuluar. Sa i përket syrit, të gjithë kanë menduar...

Ata që dinë, s’flasin. Ata që flasin, s’dinë’: Thënie brilante nga Lao Tzu

Lao Tzu, një prej filozofëve dhe poetëve më të famshëm të Kinës së lashtë, ka lënë pas shumë mësime të rëndësishëm. I njohur më...

Piktura e serbit për shqiptarët, shitje rekord në ankandin e Londrës

Piktura e njohur me titull “Dy rojet shqiptare para portës”, që paraqet dy roje shqiptare në Egjipt, një nga kryeveprat e piktorit serb të...

Fjalim për Besim Sahatçiun e këngë për Bekim Fehmiun: Kush është aktori serb që...

Mbrëmë në Kosovë është bërë temë aktori serb që kërkoi rolin e Adem Jasharit. Në një film që po bëhet për komandantin legjendar, raportohet se...

Sot, 53-vjetori i ndarjes nga jeta të Fan Stilian Nolit

Sot, kujtojmë 53-vjetorin e ndarjes nga jeta të Fan Stilian Noli (6 janar 1882- 13 mars 1965) Burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet,...

Christoph Heusgen nderohet me Medaljen e Pavarësisë

Presidenti Hashim Thaçi, ka nderuar me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë, Christoph Heusgen, përfaqësuesin e përhershëm të Gjermanisë në OKB. “Pata kënaqësinë që...

Që Kosova është vend i lumtur e tregon ky raport

Shteti i Finlandës është shteti më i lumtur në botë, thuhet në raportin e sivjetmë global të OKB-s rreth lumturisë që mbretëron në mesin...

Një shekull pulla postare, historia e mekanikut që ruan traditën familjare

Kush do ta mendonte se një mekanik do të merrej edhe me koleksionimin e pullave postare?! Edmond Shkreli gëzon një “pasuri” kulturore, gati një...

Fëmija dyvjeçar bën muzikë bashkë me grupin: publiku çmendet pas tij (VIDEO

Ende nuk i ka mbushur dy vjet, por ky fëmijë duket se tashmë e ka të qartë se çfarë do të bëhet kur të...

Kryeziu i përgjigjet aktorit serb: Do të ishte privilegj për ty ta luaje Adem...

Regjisori Luan Kryeziu ka reaguar ndaj deklaratave të aktorit serb Rade Sherbexhija i cili ka mohuar t’ia ketë propozuar rolin e Adem Jasharit në...

Weather

Lajme

Ditët në vijim me mot të vranët dhe shi

Ditëve në vijim mot i ndryshueshëm, me diell dhe shi. Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë, por do të luhaten kryesisht rreth...

Tahiri kërkon hetimin e kërcënuesve të prokurorit Blakaj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në llogarinë e tij në Facebook, ka shprehur pakënaqësinë e tij me lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria...

Thaçi dënon kërcënimet ndaj prokurorit që hetonte veteranët mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër kërcënimet e bëra ndaj prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili edhe dha dorëheqje. Thaçi përmes...