Plas skandali në SHBA, filmi i njohur u bë me para të pista

Filmi me protagonist Leonardo DiCaprio-n, “Wolf of Wall Street” duhet të pagujë një shumë të majme ndaj shtetit amerikan. Filmi që ishte ndër më të...

Akademia Serbe e Shkencave paralajmëron libër për Kosovën

Beograd, 2 mars - Akademia Serbe e Shkencave dhe Artit (SANU) ka paralajmëruar që së shpejti, ndoshta deri në fund të këtij muaji, të...

Afron Muaji i Ramazanit, nis me këtë datë dhe në këtë ditë!

Të gjithë besimtarët myslimanë, që janë më shumë se 1 miliardë në të gjithë botën pas disa muajsh do ta kenë një obligim detyrues...

Kisha katolike njeh mrekullinë e 70 të murgeshës

Peshkopi i Beauvais, në Francën veriore e ka njohur si mrekulli shërimin e murgeshës 69-vjeçare franceze, Suor Bernadette Moriau, e cila vuante nga një...

“Gjurmë Shqiptare”: Pse po bie Gjirokastra…?! (VIDEO)

Qyteti muze i Gjirokastrës po përjeton një nga momentet më të vështira të tij. Rrëshqitjet, erozioni, kaosi, frika… Çfarë fshihet pas? A është kjo historia...

Viti i Skënderbeut: Poetë botërorë për Heroin e Kombit Shqiptar

“Skënderbeu, Album-Antologji, 1413-2018”. Fillimin e Rilindjes europiane në shekullin XVI njeh si një nga kulmet e veta të lulëzimit edhe botimin në latinisht të veprës...

Turistët, pas polakëve Shqipëria këtë vit e preferuar nga …

Në 2017-n ishin polakët ata që “zbuluan” Shqipërinë. Agjencitë polake prenotuan që në dimër hotelet në Golem dhe në verë turistët zbarkuan në bregdetin...

90 vite Oscar – Disa kuriozitete që nuk i dini

Emocionet dhe lotët, gafat dhe dedikimet e pafundme me statujën në dorë, surprizat dhe veshjet ekstravagante. Vetëm pak orë na ndajnë nga evenimenti më...

Norvegji, shpërndahen libra në gjuhën shqipe për nder të 10 vjetorit të pavarësisë

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar në Norvegji, për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ka marrë iniciativë për shpërndarjen e librave të nivelit parashkollor. Librat...

Zona e llixhave të Elbasanit destinacion i turizmit kurativ

Fshati Tregani, i cili shtrihet në Elbasan do të jetë pjesë e programit kombëtar të rilindjes rurale, që ndryshe njihet projekti i “100 fshatrave”. Kryeministri...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...