Komisioni Evropian ndan 114 mijë për promovimin e trashëgimisë kulturore në Gjilan e Kumanovë

Gjilani përfiton projektin e dytë nga Komisioni Euro​pian në vlerë prej 114 mijë euro Komuna e Gjilanit është përfituese e projektit të dytë nga fondet...

Akademia Serbe e Shkencave paralajmëron libër për Kosovën

Beograd, 2 mars - Akademia Serbe e Shkencave dhe Artit (SANU) ka paralajmëruar që së shpejti, ndoshta deri në fund të këtij muaji, të...

Shqiptari nga Maqedonia, muslimani i parë që nderohet me çmimin “Kurt Schubert” në Austri

Dijetari islam shqiptar i lindur në Maqedoni Zekirija Sejdini, i cili aktualisht jeton dhe vepron në Austri, është muslimani i parë që është nderuar...

Varëse të punuara nga të mbijetuarat e luftës në Kosovë për vrapuesit e “Shtegu...

Regjistrimi për vrapimin “Shtegu i Shpresës” ka kohë që është hapur dhe deri më tani, për të vrapuar janë regjistruar me qindra pjesëmarrës. Ky aktivitet tashmë është...

Zvicerani ia lë shqiptarit trashëgim firmën me traditë

“Malergeschäft Kuster” është firmë zvicerane e specializuar për fasada dhe lyerje tjera dekorative brenda dhe jashtë objekteve. Pak kush e di që firmën për...

Fotoreporteri që ia shpalos botës lidhjen e Kosovës me SHBA-në Klinton Bajgora, 13-vjeçar, është...

  Në një fotografi të shkrepur nga fotoreporteri spanjoll, ai pozon i ulur mes prindërve e familjarëve në shtëpinë e tij në Podujevë. Në sfond të...

“Gjurmë Shqiptare”: Pse po bie Gjirokastra…?! (VIDEO)

Qyteti muze i Gjirokastrës po përjeton një nga momentet më të vështira të tij. Rrëshqitjet, erozioni, kaosi, frika… Çfarë fshihet pas? A është kjo historia...

Pak qendra kulturore për promovimin e trashëgimisë shqiptare në diasporë

Organizimi, promovimi, mbrojtja e identitetit dhe trashëgimisë kulturore në Diasporë vazhdon të forcohet nga shoqatat shqiptare atje. Përkundër hapit pozitiv për krijimin e tri Qendrave...

Hapet ekspozita “Bazë”

Sot Muzeun e Kosovës do të bëhet hapja solemne e ekspozitës “Bazë”, e para e konceptuar si e tillë, ku do të prezantohen eksponate...

Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por Muzeut i kanë...

Delegacioni i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, i kryesuar nga Karl Bildt vizitoi këto ditë Tiranën. Pasi bisedoi me krerët e shtetit shqiptar,...

Weather

Lajme

Lëvizja për Bashkim paraqet qëndrimet për dialogun Kosovë-Serbi

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim (LB), Valon Murati sot do të mbajë konferencë për medie. Në këtë konferencë ai do të paraqes qëndrimet për negociatat...

FBI jep alarmin: Hackerat gati aksionin për të zbrazur bankomatët

FBI ka paralajmëruar bankat për një sulm nga hackerat këtë fundjavë. Ata synojnë të vjedhin sasi të konsiderueshme parash duke sulmuar sistemet informatike të...

Bien temperaturat kthehet shiu, moti për ditët në vazhdim

Të martën pas temperaturave të larta, dita përfundoi me shi në shumë vende të Kosovës.Të mërkurën do të jetë mot kryesisht me vranësira dhe...