Gratë e guximshme, kush është shqiptarja që do të nderohet nga DASH

Të premten, Departamenti Amerikan i Shtetit do të ndajë Çmimet Ndërkombëtare për Gratë e Guximshme. Zëvendësi i sekretarit të Shtetit, John Sullivan, do të...

Ja mesazhi i gjetur më i vjetër në shishe

Një familje në Perth të Australisë ka gjetur mesazhin më të vjetër të njohur në një shishe, pothuajse 132 vite pasi ajo ishte hedhur...

Ja kush janë 10 qytetet me femrat më të bukura

Në cilat vende ndodhen gratë më të bukura në botë? Sipas  revistës  ‘Travelers Digest’  si më poshtë janë  10 vendet me gratë më të...

Lisbona, kryeqytet magjepsës dhe vibrant që ofron shumë për turistët

Lisbona është kryeqyteti i mrekullueshëm i Portugalisë, dhe një nga vendet më sharmante dhe vibrante në Evropën Perëndimore. Është qytet i cili ofron karakteristika...

Ja zakonet e çuditshme të shqiptarëve të cilat i bëjnë përshtypje të huajve

Balkanista është blogu i një britanikeje e cila është e dashuruar me Ballkanin. Prej 11 vitesh ajo është shkëputur nga Londra dhe së fundmi...

Miqtë e shkrimtarit Dritëro Agolli mbjellin pemë në nderim të tij

Dashamirësit e shkrimtarit Dritëro Agolli nga Devolli dhe gjithë Shqipëria, nxitur nga dëshira për të përkujtuar gjithmonë gjeniun e letrave shqipe, vendosën ti bashkohen...

Gazeta franceze: Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429 që të çlironte qytetin

Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez...

Kush ka lindur mes viteve 1950-1980 duhet ta lexojë patjetër këtë

Jeta ishte më natyrale edhe pse jetohej nën diktakturë. Ata që kanë lindur dhe jetuar në atë kohë e dinë shumë mirë se si...

Hoti takoi Ministrin e Kulturës të Maqedonisë dhe drejtuesit e Tradukit

Zëvendësministri Rexhep Hoti ka vizituar Panairin e Librit në Lajpcig të Gjermanisë, më i vjetri në botë, që edicioni i sivjetmë është i 853-ti...

“Kanuni i Lekë Dukagjinit” në gjuhën gjermane

Konsullata e Republikës së Kosovës në Cyrih në bashkëpunim me edicionin Xenia Luzern-Klinë, me datën 24 mars, do të bëjë promovimin e...

Weather

Lajme

Për 5 vjet mbi 1 mijë persona kërkuan azil në Kosovë

Kosova ka filluar të kthehet në “strehë të sigurtë” për shtetasit e huaj. Për çdo vit, rreth 100 të huaj marrin rrugën drejt vendit...

Kosova fuqizon bashkëpunimin me Turqinë në fushën e shëndetësisë

Një delegacion i Ministrisë së Shëndetësisë ndodhet për vizitë zyrtare në Turqi. Delegacioni i Ministrisë së Shëndetësisë i udhëhequr nga Sekretari i përgjithshëm Dr. Naim...

Gashi: Takimi me Qeverinë e Bosnjës nuk është negociim për tarifën

Zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, se Kosova i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Bosnje Hercegovinës...