Librat e Demaçit dhe për Demaçin vend të veçantë në Bibliotekën Kombëtare

Biblioteka Kombëtare e Kosovës i ka dhënë një hapësirë të veçantë librave të Adem Demacit. Lirat që janë shkruar nga Demaci dhe për Demacin tash...

Tetë objektet e Jusuf Gërvallës kthehen në vendlindjen e tij

Ministri Kujtim Gashi i ka dorëzuar sot 8 objektet e Jusuf Gërvallës, bashkëshortes së tij, Suzana Gërvalla. Bazuar në marrëveshjen ndërmjet MKRS dhe Muzeut Historik...

Art apo keqpërdorim i lopëve? Ministri i Kulturës u jep të drejtë të dy...

Ekspozita e artistit Sislej Xhafa, duke ndëruar një ahur (ku qëndrojnë tetë lopë) afër Galerisë Kombëtare, ka nxitur shumë reagime në publik. Për këtë...

Çfarë deshi të thotë autori, në Galeri përpiqen të shpjegojnë artin me lopë të...

Autori i ekspozitës Sislej Xhafa nuk është shfaqur për të folur para kamerave për artin e tij me lopë. Duke iu përgjigjur kritikave që...

Njihuni me miliarderin që braktisi gjithçka për të jetuar në shpellë

Për shkak të zhurmës së qytetit, kush e di se sa prej nesh kanë menduar më shumë se një herë që duan të ikin...

FOTO/ “Të bukurat” e filmit shqiptar, që kanë bërë historinë: Nga Margarita, tek Yllka,...

Nga Juela Meçani Ato ishin vajza të bukura dhe sot janë zonja të bukura. Nuk ka ndryshuar shumëçka, madje sot janë veshur me petkun e...

Kjo është familja që prej një shekulli ruan ende paratë që u la amanet,...

Një familje e shquar tregtare palestineze në Nablus më shumë se një shekull ruan paratë, të cilat ushtari osman ua ka lënë amanet pasi...

Vrimat e Teatrit, rruga e re zbulon muret me dërrasa e të rrënuara të...

Hapja e rrugës për në hyrjen e ndërtesës së Kontrollit të Lartë të Shtetit ka zbuluar një anë të errët të ndërtesës së Teatrit...

Hapet edicioni jubilar i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit PriFest

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë sonte në hapjen e edicionit të dhjetë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në PriFest...

Filmi “Klithma”, premierë botërore në “PriFest 10”

Filmi i regjisorit Korab Lecaj, trajton përdhunimin seksual të meshkujve shqiptar nga serbët gjatë luftës në Kosovë. Filmi jepet premierë më 19 korrik 2018...

Weather

Lajme

A do të dalin Thaçi e Vuçiq kundër kancelares Merkel?

Deklarata e Angela Merkelit se askush nuk guxon t’i prekë kufijtë në Ballkan nga analistë e politikanë po shihet si një shuplakë e fortë...

Ambasada e Kosovës në Itali: S’kemi informacione nëse mes të lënduarve ka qytetarë të...

Një tragjedi e madhe ka ndodhur në Itali, ku pas shembjes së urës në Gjenova raportohet se deri më tani kanë humbur jetën 35...

Mblidhen forcat serbe në Bujanoc?

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se ka informacione që është rritur prania e xhandarmërise serbe në Bujanoc. Këtë deklaratë e dha pas...