Ramë Lahaj dekorohet me Medaljen Presidenciale të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë

Tenori i njohur, Ramë Lahaj është dekoruar me Medaljen Presidenciale të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë. Lajmi është bërë i ditur përmes llogarisë zyrtare të presidentit Thaçi në...

Kush është Iluminati?

Illuminati, ose më saktë "Rendi i Illuminati" , ishte emri i një shoqërie sekrete Bavareze të shekullit të tetëmbëdhjetë. Sipas historiografisë zyrtare, ajo u krijua në Ingolstadt,...

Studiues e studentë nga e gjithë bota të interesuar për pjesëmarrje në Seminarin e...

Këtë vit mbahet edicioni tridhjetë e shtatë i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Rrahman Paçarizi, drejtor i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë...

Filmi kosovar rrëmben çmim në Los Angelos

Filmi ”T’padashtun” i regjisorit kosovar, Edon Rizvanolli ka fituar çmimin Audience Award Feature në festivalin e filmit në Los Angelos. Filmi ”Unwanted” apo “T’padashtun” shtjellon...

Sivjet nuk do të ketë Nobel për Letërsi

Akademia suedeze ka njoftuar se sivjet nuk do të jepet çmimi Nobel për letërsi. Kjo organizatë e ka shtyrë ndarjen e çmimit të sivjetmë për...

Prezantohet gjetja e 571 skedave të fjalorit etimologjik të Norberit Jokli-t

Juristi dhe studiuesi nga Shqipëria, Agron Alibali, sot, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” bëri prezantimin e një gjetjeje të rrallë – skedave...

Piktura e serbit për shqiptarët, shitje rekord në ankandin e Londrës

Piktura e njohur me titull “Dy rojet shqiptare para portës”, që paraqet dy roje shqiptare në Egjipt, një nga kryeveprat e piktorit serb të...

Në pritje të Eurovizion, delegacioni shqiptar niset drej Lisbonës

Drejt Lisbonës me pritshmëritë më të larta niset sot Delegacioni që përfaqëson Shqipërinë në ESC2018 , për të zhvilluar periudhën parakrake të provave në...

Investimet në Shirokë për një destinacion të mirëfilltë turistik

Shndërrimin e zonës së Shirokës dhe bregut perëndimor të liqenit të Shkodrës në një destinacion të mirëfilltë turistik, që ofron hapësira urbane dhe natyrore...

Brigitte Macron: Melania nuk guxon ta hapë as dritaren në Shtëpinë e Bardhë, kurse...

Brigitte Macron, gruaja e presidentit francez, Emmanuel Macron, ka thënë se Melania Trump është një person shumë argëtues dhe inteligjent, mirëpo përballet me shumë...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...