Myslimanët shqiptarë që strehuan hebrenjtë

Shqipëria, vendi i vetëm me shumicë myslimane në Europë, ishte gjithashtu kombi i vetëm europian që doli nga Holokausti me një popullsi më të...

Vazhdojnë manifestimet për Epopenë e UÇK-së

Në shënimin e “Epopesë së UÇK-së” sot në gjithë Kosovën dhe trojet tjera shqiptare, do të bëhen homazhe pranë varreve të dëshmorëve që dhanë...

Arrestohet hajni që ia vodhi statujën e Oscarit aktores e cila u shpall më...

Policia në Los Anxhelos ka arrestuar një person i cili dyshohet se ia ka vjedhur trofeun e Frances McDormand, e cila u shpall si...

Sherbexhija në rolin e Adem Jasharit? Enver Petrovci i reagon Luan Kryeziut

Aktori Enver Petrovci ka refuzuar të tregojë nëse me të vërtetë kolegu i tij aktori Rade Sherbexhija ka kërkuar nëpërmjet tij që të marrë...

Fjalim për Besim Sahatçiun e këngë për Bekim Fehmiun: Kush është aktori serb që...

Mbrëmë në Kosovë është bërë temë aktori serb që kërkoi rolin e Adem Jasharit. Në një film që po bëhet për komandantin legjendar, raportohet se...

90 vite Oscar – Disa kuriozitete që nuk i dini

Emocionet dhe lotët, gafat dhe dedikimet e pafundme me statujën në dorë, surprizat dhe veshjet ekstravagante. Vetëm pak orë na ndajnë nga evenimenti më...

Filmi për Adem Jasharin – refuzohet aktori serb

20 vjet pas rënies së Adem Jasharit, ende nuk është përgatitur një film për komandantin legjendar. Megjithatë skenari për një të tillë tani pothuajse është...

Lista me të gjithë fituesit në ‘Oscars 2018’

Janë ndarë të gjitha çmimet e edicionit të 90-të të Academy Awards. Në përmbledhjen e mëposhtme, Telegrafi jua sjell të gjithë fituesit në ceremoninë...

Regjisorja e “Ariut të kristaltë” që u inspirua nga Kosova

Një artikull për refugjatët kosovarë në Holandë do të bëhej sebep që regjisorja e re, Sarah Veltmeyer, të niste përgatitjet për një skenar filmi. Më...

Muzika në zi, ndahet nga jeta këngëtari i njohur shqiptar

Këngët “Eja e dashur”, “Venera”, “Flutura”, “Një letër ta shkrova”, janë krijimet më të njohura të këngëtarit shqiptar Nijaz Bytyqi i cili është ndarë...

Weather

Lajme

Pas Vuçiqit, kosovarët i vërsulen Mogherinit: Ku janë të drejtat tona?!

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian në Kosovë, Federica Mogherini ka publikuar para disa ditësh një fotografi në profilin e saj në Facebook, ku...

Fisnik Ismaili tallet me Albin Kurtin: Cërrc, as protesta s’ka ma

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisnik Ismali, është tallur me ish-kryetarin e partisë së tij, Albin Kurti. Ismaili përmes një shkrimi  në Facebook ka thënë...

Thaçi nuk flet as për Dialogun e as për Specialen

Një ditë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi ligjet që Forcës së Sigurisë së Kosovës i japin mandat ushtarak, presidenti Hashim Thaçi ka bërë homazhe...