Agjencitë britanike kthejnë sytë nga Shqipëria, nisin shitjen e paketave turistike për verën e...

Shqipëria po zgjeron gjithnjë e me shume radarin e agjencive te huaja turistike që po përfshijnë vendin në tonë në paketat e pushimeve dhe...

Aktualitet Hollywood-i vjen në Shqipëri, këto janë projektet madhështore që na presin

Nëse jeni të apasionuar pas serialeve si “Game of Thrones”, kemi një lajm të shkëlqyer për ju, shume prej këtyre prodhimeve kinematografike do të...

Shqiptarët e kanë simbol shqiponjën, por e vrasin për dekorim

Edhe pse është simbol shtetëror, shqiponja po vritet nga shqiptarët për të dekoruar lokalet e tyre. “Brut Nature” në një video të postuar në Facebook...

Rrëqebulli ballkanik i Rugovës që ka jetuar mes njerëzve

Ka jetuar midis njerëzve të trevës së Rugovës. Ka shfrytëzuar të njëjtat rrugë malore, por rrallëkush e ka parë. Edhe ata pak banorë që e...

“Oscars 2018” – Filmi më i mirë, ekspertët aludojnë mes ‘Dunkirk’-ut, ‘Get Out’, ‘Lady...

Me vetëm tre ditë deri sa të fillojë votimi i nominimeve të Akademisë, 26 ekspertë të ‘Oscar’-it nga mediat kryesore kanë qenë të zënë...

Qeveria i akordon pension të posaçëm aktorit të mirënjohur, Mirush Kabashi

Një prej vendimeve të fundit të Qeverisë Shqiptare ishte për akordimin e një pensioni të posaçëm aktorit të mirënjohur shqiptare, Mirush Kabashi.   Tani Kabashi përveç...

Gjilani gjithçka gati për fillimin e manifestimit “Flaka e Janarit 2018”

Nën udhëheqjen e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, është mbajtur sot mbledhja e bordit të drejtorëve, njësive dhe zyrave, për të raportuar për planifikimin...

Shpenzimet për kujdesin ndaj shtëpisë, shqiptarët njësoj si vendet e BE-së

Nga shpenzimet e përgjithshme familjet shqiptare harxhojnë për mobilimin dhe mirëmbajtjen e shtëpisë gati njësoj sa mesatarja e BE-së.   Sipas të dhënave të Eurostat, që...

Turistët, pas polakëve Shqipëria këtë vit e preferuar nga …

Në 2017-n ishin polakët ata që “zbuluan” Shqipërinë. Agjencitë polake prenotuan që në dimër hotelet në Golem dhe në verë turistët zbarkuan në bregdetin...

Një shëtitje dimërore në zemër të Luginës së Vjosës

Nga Andrea Danglli   Shirat e lehtë të natës kanë lënë pas veç një mjegull të fortë mbi horizont që të ngjall përshtypjen se retë ishin...

Weather

Lajme

Çka i pret bashkatdhetarët sivjet në Kosovë?

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë Në Kosovë po bëhen përgatitje...

Presidenca e Kosovës pranon shumë dhurata

Përfaqësuesit e institucioneve kryesore të vendit shpesh herë pranojnë edhe dhurata. E këto dhurata nëse e kalojnë vlerën mbi 50 euro, ato i deklarojnë...

Rritet çmimi për hanxhinjtë që do të shkojnë në Qabe

Institucionet e rajonit të Ballkanit që janë kompetente për organizimin e kryerjes së kushtit të pestë të Islamit, Haxhit, tashmë kanë filluar përgatitjet, ndërsa...