Ambasada Amerikane: “Simboli i përbashkët i Shqipërisë dhe SHBA është i kërcënuar dhe në...

Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të  Amerikës kanë të njëjtin simbol, “shqiponjën”. Ambasada Amerikane në tiranë ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale një foto...

Meri Shehu: Guri i vitit 2018, mbajeni me vete dhe përjetoni mrekullitë…

Guri i çmuar për vitin 2018 është Serafini. Me Jupiterin në Akrep që flet për metamorfozë të brendshme dhe me Saturnin në Bricjap që mbart...

Artistët shqiptarë ekspozojnë në Luksemburg

Në këtë ekspozitë, përveç shumë artdashësve, kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të shtetit të Luksemburgut, si dhe përfaqësues të Ambasadës së Kosovës në Paris. Në...

Komisioni Evropian ndan 114 mijë për promovimin e trashëgimisë kulturore në Gjilan e Kumanovë

Gjilani përfiton projektin e dytë nga Komisioni Euro​pian në vlerë prej 114 mijë euro Komuna e Gjilanit është përfituese e projektit të dytë nga fondet...

Akademia Serbe e Shkencave paralajmëron libër për Kosovën

Beograd, 2 mars - Akademia Serbe e Shkencave dhe Artit (SANU) ka paralajmëruar që së shpejti, ndoshta deri në fund të këtij muaji, të...

Shqiptari nga Maqedonia, muslimani i parë që nderohet me çmimin “Kurt Schubert” në Austri

Dijetari islam shqiptar i lindur në Maqedoni Zekirija Sejdini, i cili aktualisht jeton dhe vepron në Austri, është muslimani i parë që është nderuar...

Varëse të punuara nga të mbijetuarat e luftës në Kosovë për vrapuesit e “Shtegu...

Regjistrimi për vrapimin “Shtegu i Shpresës” ka kohë që është hapur dhe deri më tani, për të vrapuar janë regjistruar me qindra pjesëmarrës. Ky aktivitet tashmë është...

Fotoreporteri që ia shpalos botës lidhjen e Kosovës me SHBA-në Klinton Bajgora, 13-vjeçar, është...

  Në një fotografi të shkrepur nga fotoreporteri spanjoll, ai pozon i ulur mes prindërve e familjarëve në shtëpinë e tij në Podujevë. Në sfond të...

Pak qendra kulturore për promovimin e trashëgimisë shqiptare në diasporë

Organizimi, promovimi, mbrojtja e identitetit dhe trashëgimisë kulturore në Diasporë vazhdon të forcohet nga shoqatat shqiptare atje. Përkundër hapit pozitiv për krijimin e tri Qendrave...

Hapet ekspozita “Bazë”

Sot Muzeun e Kosovës do të bëhet hapja solemne e ekspozitës “Bazë”, e para e konceptuar si e tillë, ku do të prezantohen eksponate...

Weather

Lajme

Prokurimi publik me zhvillime të reja për transparencë më të madhe

Risi të shumta janë prezantuar në fushën e prokurimit publik në Kosovë, me qëllim të lehtësimit të procedurave të aplikimit, rritjes së transparencës, dhe...

Komandanti i KFOR-it: Ushtria e Kosovës u bë në kohën e gabuar

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D'Addario është deklaruar rreth themelimit të ushtrisë së Kosovës. Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo...

Thaçi deklarohet për takimin e sotëm me Vuçiqin në OKB

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili do të marrë pjesë sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e ku do të...