Ene Qazim Mulleti do e kishte prishur “teatrin partizon” Shabono!

Nga Anri Bala Vazhdojnë tam-tamet e teatrit, me ca borizanë, që tashmë nuk kanë as frymë e as takat, e jo më mend… me ato...

Sot në Kuvendin e Kosovës mbahet performancë artistike e artistit Sislej Xhafa

Artisti shqiptar, Sislej Xhafa sot do përformojë në Kuvendin e Kosovës. Sipas njoftimit të Kuvendit të Kosovës, përformanca e tij do të nis nga ora...

Po vjen filmi i parë për Ilirët, koproduksion mes Kroacisë, Sllovenisë, Italisë dhe Kosovës

Edhe një film do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Kështu së paku ka bërë të...

Shkenca konfirmon stereotipin: Ja pse burrat preferojnë biondet

Kanë kaluar shumë vite që kur e përjetshmja Marilyn Monroe interpretoi në filmin “Burrat preferojnë biondet”. Por stereotipi ka mbetur i njëjtë dhe tanimë konfirmohet...

Këtë sigurt nuk e keni ditur: Driton Selmanaj i LDK’së është valltar profesionist

21 Deputeti i LDK-së dhe ish analisti politik, Driton Selmanaj del të jetë më shumë se kaq. Selmanaj, i cili në LDK hyri nga dera...

Tuneli i Llogarasë, projekti që kthen në destinacion Parkun Kombëtar

Tuneli i Llogarasë do të krijojë një lidhje shumë të shpejtë dhe do ta kthejë Parkun Kombëtar të Llogarasë në një destinacion më vete,...

Historia e dramës “Cuca e Maleve”

Një ndër dramat më të përfolura në historinë e komunizmit ka qenë “Cuca e maleve” e shkruar nga dramaturgu Loni Papa. Në qendër të...

Kadare nderohet me çmimin e karrierës

Kadare nderohet me çmimin e karrierës nga Akademia e Shkencave. “Krijimtaria e Kadaresë mbetet “buka” shpirtërore, që ka ushqyer imagjinatën dhe ka rifrmatuar përmasat e...

Arkeologët zbulojnë në Bushat qytetin e humbur të “Bassanias”

Kërkimet arkeologjike të dy viteve të fundit nga një ekspeditë shqiptaro-polake dhe gërmimet në muajin maj nxorrën në dritë rrënojat e një qyteti të...

Gjendet vula e Sulltan Selimit I dhe Kurani 500 vjeçar në Tiranë (VIDEO)

Në mesin e shumë dokumenteve dhe dorëshkrimeve që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror në Tiranë, ka dhe një dorëshkrim të librit të shenjtë të...

Weather

Lajme

Ditët në vijim me mot të vranët dhe shi

Ditëve në vijim mot i ndryshueshëm, me diell dhe shi. Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë, por do të luhaten kryesisht rreth...

Tahiri kërkon hetimin e kërcënuesve të prokurorit Blakaj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në llogarinë e tij në Facebook, ka shprehur pakënaqësinë e tij me lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria...

Thaçi dënon kërcënimet ndaj prokurorit që hetonte veteranët mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër kërcënimet e bëra ndaj prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili edhe dha dorëheqje. Thaçi përmes...