Enver Petrovci vendos të heqë përfundimisht dorë nga aktrimi

Aktori dhe regjisori i njohur, Enver Petrovci, në një intervistë te realizuar për emisionin “Voilà” në kanalin e Youtube të Top Channel, është shprehur...

Gashi: Libri “The city is everywhere” pasqyron rezistencën e shqiptareve në vitet më të...

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka marrë pjesë sot në promovimin e librit “The city is everywhere”, që është produkt i...

Gjeniu 6-vjeçar nga Kamenica që flet 7 gjuhë

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior me koeficient të inteligjencës 131 Telefonin e mban në dorë në mënyrë që të arrij të identifikoj të gjitha...

Më 17 dhjetor Lidhja e Shkrimtarëve mban ‘Takimin letrar Esad Mekuli’

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës do të mbajë më 17 dhjetor 2018, edicionin e radhës të aktivitetit letraro- artistik “Takime Esad Mekuli”. Takim i shkrimtarëve...

Ministri Kujtim Gashi dhe Violeta Kukaj vizitojnë Nexhmije Pagarushën, nga sot asaj i dhurohet...

Ashtu edhe siç ishte premtuar, këngëtarja e madhe Nexhmije Pagarusha gëzon tashmë nga Ministria e Kulturës statusin e meritave të veçanta. Vendimi i marrë në...

Konferenca teatrore, nxit debat në komunitetin artistik dhe akademik

Konferenca teatrore me temën: “Teatri, mes artit dhe politikës”, që u mbajt në Prishtinë, ka zgjuar interesim të madh. Përfaqësues nga bota akademike, artistike...

Erdhën Krishtlindjet, ja cili shtet do shpenzojë më shumë për dhurata

Krishtlindjet po afrojnë dhe tashmë përgatitjet kanë nisur. Vitrinat e dyqaneve kanë ekspozuar shumëllojshmërinë e produkteve festive, ndërsa reklamat e Krishtlindjeve po shfaqen në...

Haziri: Teatri i Gjilanit është shndërruar në storie të suksesit këtë vit

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe drejtori i teatrit, Erson Zymberi, kanë konfirmuar angazhimin e përbashkët për realizimin më të mirë të...

Në Isniq organizohet manifestimi kulturor për der të 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut

Me rastin e 550-vjetorit të kalimit në përjetësi të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, sot organizohet eveniment etno-kulturor në ambientet e Muzeut “Etno Kastrioti”, i...

Këto janë pagat e punonjësve të kulturës sipas vendimit për rritje

Rregullorja (QRK) nr.15/2018 për Gradimin dhe pagat e krijuesve dhe performuesve të kulturës dhe punonjësve profesional të trashëgimisë kulturore, për mesë së cilës rritën...

Lajme

Hendbollisti jep detaje për varrimin e 3 familjarëve të vrarë dje në Dardani

Kreshnik Krasniqi, të cilit dje iu vranë gruaja dhe nëna nga babai i tij dhe ky i fundit vrau edhe veten, ka...

Gratë e kthyera nga Siria sillen në Gjykatë – janë krejtësisht të mbuluara

Kanë arritur në Gjykatën Themelore të Prishtinës, 32 gratë që janë kthyer nga Siria në Kosova, në valën e 110 personave të...

Vasfije Krasniqi-Goodman mbjell pemë në kujtim të viktimave të dhunës seksuale

Vasfije Krasniqi ka mbjellur sot një pemë në shenjë përkujtimi për viktimat e dhnunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë.