Bibla ka fshehur një fakt të rëndësishëm; Gruaja e parë e Adamit nuk ka...

Bibla është ndër të paktë libra, që merr përsipër të shpjegojë zanafillën e jetës në Tokë dhe sesi Perëndia krijoi njeriun. Megjithatë, kjo histori ka...

Leksione për jetën: 150 thënie brilante që duhen lexuar nga të gjithë

Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet...

Rryma e re muzikore që tërheq të rinjtë shqiptarë (VIDEO)

Të gjithëve u  pëlqen të kërcejnë nën tingujt e një muzike ritmike. E një rrymë e tillë është padyshim dhe muzika “trap”. Momentalisht kjo...

Sot, 53-vjetori i ndarjes nga jeta të Fan Stilian Nolit

Sot, kujtojmë 53-vjetorin e ndarjes nga jeta të Fan Stilian Noli (6 janar 1882- 13 mars 1965) Burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet,...

E rrallë! Çifti i ri theu traditën, në vend të tortës, ditën e dasmës...

Një çift në Miami ka zgjedhur të marrë pica në vend të tortës tradicionale në ditën e kurorëzimit të dashurisë së tyre dhe kjo...

20 arbëreshë të Italisë do të vijnë në Shqipëri për Vitin e Skënderbeut

“Të dua Arbëri” një aktivitet me përmasa mbarëkombëtare pritet të zhvillohet nga data 1 deri ne 6 Maj në Shqipëri në kuadër në kuadër...

Karnevalet në Bozovcë të Tetovës, maska, traditë dhe kostume nga kultura ilire (VIDEO)

Maska, traditë dhe kostume nga kultura ilire. Para të pranishmive parakaluan me dhjetëra banorë të malësisë me maska dhe veshje karakteristike. Pjesë e performancës ishin...

Afron Muaji i Ramazanit, nis me këtë datë dhe në këtë ditë!

Të gjithë besimtarët myslimanë, që janë më shumë se 1 miliardë në të gjithë botën pas disa muajsh do ta kenë një obligim detyrues...

Këto zakone të shqiptarëve po habisin gjithë botën! Çfarë nuk shkon me ne?!

Shumë tradita e zakone shqiptare i habisin shtetasit e juaj! Shqipëria vendi i çudirave dhe paradokseve të mëdha, por sa më shumë që po hapemi...

Shteti evropian që kishte dënim me vdekje puthjen në publik

Më 9 mars të vitit 1562 në Napoli të Italisë, puthja në publik u ndalua me ligj edhe u bë e dënueshme me vdekje....

Weather

Lajme

Shefes së BE-së i vazhdohet mandati, qëndron në Kosovë edhe 20 muaj

Këshilli i Bashkimit Evropian ka zgjatur mandatin e Përfaqësueses Speciale në Kosovë, Nataliya Apostolova, deri më 29 shkurt 2020. “Mandati i Nataliya Apostolovës si Përfaqësuese...

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...