Çfarë pritet të ndodhë sot në Kosovë?

Gjatë ditës së sotme në Kosovë janë paraparë të mbahen tri aktivitete kryesore. Ndër to është edhe konferenca e Vetëvendosjes, një javë para mbajtjes së...

Daci thotë se ideja e korrigjimit të kufirit dhe përfshirja e Luginës lindi në...

Më herët nuk është se kanë qenë shumë miq politikë, por tani Nexhat Daci dhe Hashim Thaçi po del të jenë gati bashkë-autor të...

Vazhdojnë reagimet e veteranëve “mashtrues”

Veteranët që e panë emrin e tyre në listat e mashtruesve vazhdojnë të mos pajtohen me këtë fakt. Disa po thonë se u futën...

Leonora Jakupi vizitë varrit të babait: Sa mirë me të pas afër babë

Gjatë ditës së djeshme (e premte) është bërë rivarrimi i babait të këngëtares Leonora Jakupi, Qazim Jakupi. I ndjeri dhe dëshmori tjetër, Ahmet Krasniqi, janë...

Delawie: SHBA nuk pranon gjithçka që del nga dialogu Kosovë-Serbi

Presidenti Hashim Thaçi vazhdon të thotë se e ka përkrahjen e plotë të SHBA’së për arritjen e një marrëveshje për korrigjimin e kufijve. Por...

Si mund të zbulohen veteranët e rrejshëm? Flet ish-komandanti i UÇK-së

  Ish-komandanti i UÇK-së, Shefki Abdullahu ka komentuar skandalin e fundit me listat e fryra të veteranëve, duke dhënë një ide si mund të gjendet...

Edhe boshnjakët protestojnë më 29 shtator, kundër Thaçit

Partia Evropiane e Aksionit Demokratik, e komunitetit boshnjak në Kosovë, ka i paralajmëruar që do ta mbështet “Protestën për të ndaluar Presidentin Hashim Thaçi,...

Britanisë, Kosovës dhe Kroacisë do përdorin bazat më të mëdha ushtarake shqiptare

Për rreth tre javë Forcat e Armatosura të Shqipërisë, Britanisë, Kosovës dhe Kroacisë do të përdorin bazat më të mëdha ushtarake shqiptare, në stërvitjen...

Sot dita e parë e vjeshtës

Në himesferën veriore të planetit Tokë, sot në orën 4:29 të mëngjesit ka nisur dita e parë e stinës së vjeshtës. Vjeshta do të zgjasë...

Dy ditët e fundit të verës, ja çfarë moti do të mbretëroj

Situata meteorologjike vazhdon të mbetet e pandryshuar edhe për këto dy ditët e fundit të stinës së verës. Gjatë ditës parashihet të ketë vranësira, më...

Weather

Lajme

Vetëvendosje cakton orarin e nisjes së autobusëve për protestë

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar orarin e nisjes nga secila komunë e Kosovës për protestën e cila do të mbahet të shtunën,  me 29 shtator,...

Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica

Faqja “Prishtina Weather” në Facebook ka paralajmëruar se të mërkurën mund të bie borë në Kosovë. Temperaturat do të bien nën 0 gradë duke...

Ambasadori gjerman ankohet për mbeturinat tek Ujëvara e Mirushës

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot organizoi lansimin e Fushatës tre mujore për Mjedisin dhe Javës në Diplomaci për Klimë. Uji, cilësia e ajrit,...