KPM i kërkon Rikallos ta kthejë në punë Elhami Hajdarin

Ka dy muaj që u shkarkua nga posti i kryeshefit ekzekutiv të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë në bazë të akuzave për kanosje. Por...

Miratohet Programi për zbatimin e Strategjisë së Energjisë 2018-2020

Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar Programin për zbatimin e Strategjisë së Energjisë 2018-2020. Programi është dokument i cili ka...

BE: Nuk ka mur në urën e Ibrit

Ndërtimet e fundit që po ndodhin afër urës së lumit Ibër në Mitrovicë janë në pajtim me marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë...

Haradinaj: Kosova është e orientuar për ekonomi të lirë dhe ka krijuar ambient të...

Liria ekonomike e Kosovës ka marrë vlerësim pozitiv nga Heritage Founndation, duke u ranguar më mirë se disa vende të rajonit dhe BE-së. Kjo...

Serbia s’po i kthen kopjet e dokumenteve kadastrale

Edhe pse ka marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të nënshkruar në Bruksel në vitin 2011, Serbia ende nuk ia ka kthyer Kosovës të gjitha...

Historiani kosovar: Mijëra grekë dhe rumunë luftuan kundër shqiptarëve në Kosovë

Historiani Safet Hasani ka treguar se ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës në Kosovë, janë përballur me rreth 600 mijë trupa serb,...

Do të digjitalizohen rreth 250 mijë dënime që datojnë nga 1999-a

Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht sot procesin e digjitalizimit të shënimeve të...

Abazi i reagon Musatafa Nanos – ia përmend shitjen e vajzave shqiptare në Serbi

Ish-drejtori i Fondacionit Rockefeller Brothers Found dhe publicisti Haki Abazi i është kundërpërgjigjur Mustafa Nanos pas deklaratave të tij ofenduese ndaj shqiptarëve të Kosovës,...

Projektligji i MAP-it: Pagë e njëjtë për punë të njëjtë

Projektligji i ri për Pagat i propozuar nga Ministria e Administratës Publike (MAP) rregullon sistemin e pagave dhe shpërblimeve për zyrtarët dhe funksionarët publik,...

Haradinaj u premton prioritet në arsim, dorëzuesëve të peticionit

Kryeministri Ramush Haradinaj ka premtuar prioritet dhe cilësi më të mirë në arsim në Kosovë. Premtimi i tij vjen pasi dorëzimit të peticionit mbi 124...

Weather

Lajme

Deputeti që ofroi dorëheqje pas formimit të Ushtrisë

“Nga sot, jam i gatshëm të jap edhe dorëheqje. Misioni jem përfundon me bërjen e ushtrisë së Kosovë, ka thënë deputeti Haxhi Shala Haxhi Shala...

Kosova e krijoi ushtrinë, ky është vendimi i fundit nga KFOR-i

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso ka theksuar se do të vazhdojnë angazhimin në Kosovë edhe pas krijimit të ushtrisë së Kosovës. Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo...

Thaçi flet për Sylejman Selimin: Sot e kemi ndier mungesën e tij

Presidenti i Republikës së Kosovës, njëkohësisht Komandanti Suprem i FSK-së, Hashim Thaçi ka thënë se dita e sotme është ditë historike por edhe normale...