Tentim-zhbërja e Speciales dhe reagimet për këtë veprim

“Unë nuk mund ta imagjinoj këtë rrugëtim të së ardhmes sonë si vend shoqëri dhe institucione të izoluara, por si proces që lëvizim bashkërisht...

Shfuqizimi i Gjykatës Speciale, procedurë me pengesa

Pas dy dështimeve të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ditën e premte, që të sigurojë kuorumin për shqyrtimin e kërkesës së 43 deputetëve nënshkrues,...

Kuvendi shkon në pushim, s’ka shfuqizim të Ligjit për Gjykatën Speciale

Burime të Gazetës Express kanë treguar se Parlamenti i Kosovës ka shkuar në pushim dimëror. Në këtë formë, ka dështuar nisma e deputetëve të...

A korruptohen mjekët me rroga të vogla, përgjigjet kryeministri Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj dyfishimin e rrogës së tij e ka arsyetuar duke thënë se paga e vogël mund ta cënojë integritetin e tij dhe...

Haradinaj godet PDK’në: Sikur në opozitës, sikur në Qeveri jemi kundër Speciales

Ramush Haradinaj ka thënë se të gjithë e kanë kuptuar se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk ndryshon qëndrim as kundër Gjykatës Speciale kur...

Kur do të ndalet Kryeministri? Emëron edhe një Zëvendësministër, me gjasë të 71-tin

Ramush Haradinaj ia ka shtuar edhe një zëvendësministër kabinetit të tij. Numan Baliq është zëvendësministri i radhës që i është shtuar kabinetit qeveritar të...

Shtohen kolonat në Merdare, pritje të gjata (Foto)

Të dhënat e fundit të përditësuara nga Qendra Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit tregojnë kolonë të gjatë në pikat kufitare me Serbinë sidomos në...

Anulohet mbledhja e Qeverisë ku do të diskutohej për Specialen

Mbledhja e qeverisë për të cilën pati informacione se do të mbahet në orën 14:00 është anuluar. Është anuluar mbledhja e qeverisë për të cilën...

Nënshkrimet e deputetëve për Specialen u morën përmes mashtrimit. Islami kërkon t’i hiqet emri

Deputeti i Aleancës Kosova e Re, Islam Pacolli, ka kërkuar që emri dhe nënshkrimi i tij për plotësimin e ndryshimit të ligjit për Gjykatën...

Qeveria mblidhet në orën 14:00, diskutohet për Specialen

Sipas një njoftimi të dërguar nga Qeveria mbrëmë, u tha se sot në orën 14:00 kryeministri do të thirrur mbledhje të ekzekutivit, për të...

Weather

Lajme

Kosova synon të themelojë Gjykatë Speciale për korrupsion

Kosovës pritet t’i shtohet edhe një Gjykatë Speciale, kësaj radhe për trajtimin e lëndëve të korrupsionit. Të paktën, ky është zotim i ministrit të Drejtësisë,...

Thaçi shkon në Hagë, në vendin ku funksionon Gjykata Speciale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shkuar sot në Hagë - për ta mbajtur nesër një ligjeratë atje. I pari i vendit do të ligjërojë...

Shi dhe rrufe, moti për javën e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik ka bërë të ditur se gjatë javës së ardhshme mbi vendin tonë do të ketë reshje të shiut, dhe rrufe lokale. “Vendi ynë...