Sot në Kosovë, vranët dhe me reshje bore

Gjatë ditës së sotme do të mbajë mot i vranët dhe me reshje bore. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale kanë lëvizur ndërmjet -4...

Veliu: “Urim” për tradhtarët që miratuan faljen e territorit të Republikës së Kosovës

Ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi, i cili u votua me 80 vota pro, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, nuk u kalua...

Mësohet gjithçka: Këto janë procedurat dhe afatet për liberalizimin e vizave për Kosovën

  Artan Murati nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka sqaruar të gjitha procedurat dhe afatet për liberalizimin e vizave pas miratimit të Demarkacionit. Sipas tij...

GAP dhe GSJP, organizojnë diskutimin ‘Kosova dhjetë vjet shtet’

Instituti GAP dhe GSJP organizojnë tryezën e rrumbullakët ” Kosova në Evropë: Dhjetë vjet shtetësi e kontestuar në një fqinjësi të trazuar. Në vazhdën e...

Kush janë dy deputetët që zhbllokuan ngërçin në Kosovë duke votuar pro Demarkacionit

Një nga marrëveshjet më të komentuara në Kosovë ka marr fund sot pas një dite maratonike. Kosovën e zhbllokoi një nga deputetët që e...

Pacolli ia adreson meritat Isa Mustafës për ratifikimin e Demarkacionit

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ia ka adresuar kryetarit të LDK-së dhe deputetëve të kësaj partie...

Deputetëve të Vetëvendosje iu është caktuar 24 orë ndalim policor

Deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje iu është caktuar 24 orë ndalim policor, ka konfirmuar Prokuroria. Në Kuvendit e Kosovës sot janë arrestuar shtatë deputetë të Vetëvendosjes...

Isa Mustafa flet nga Gjermania: Demarkacioni hap i rëndësishëm për Kosovën

Ish-kryeministri, Isa Mustafa, e ka komentuar ratifikimin e Demarkacioni nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Në një lidhje direkte nga Gjermania Mustafa ka thënë se...

Lekaj: Ekspertët të nxjerrin të vërtetën e vijës kufitare

Sipas ministrit të Infrastrukturës, Pal Lekaj, pas ratifikimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, Kosovës i kanë mbetur dy të vërteta që...

Ditën botërore të poezisë e shënuan duke kujtuar një poet.

Studentët e letërsisë të mërkurën ia dedikuan profesorit të ndjerë Basri Capriqi. Shefi i degës së letërsisë shqipe në Universitetn e Prishtinës, Osman Gashi, tha...

Weather

Lajme

Mbyllet përkohësisht rruga nacionale Kaçanik-Hani i Elezit

Rruga nacionale Kaçanik-Hani i Elezit do të mbyllet nga e shtuna deri të martën, për shkak të punimeve që do të bëhen...

Prej nesër më ftohtë, rënie e temperaturave për dhjetë gradë

Nën ndikimin e masës së ndjeshme të të ftohtit, prej nesër deri te enjten do të ketë rritje të vranësirave, në pjesët...

Veseli: Dhuna ndaj fëmijëve dhe ndaj grave nuk duhet toleruar asnjëherë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nëpërmjet mënyrës se si i trajtojmë sot fëmijët, shpërfaqet edhe...