12 vjetori i pavarësisë së Malit të Zi

Sot bëhen 12 vite nga përfundimi zyrtar i funksionimit të Konfederatës Serbi dhe Mali i Zi. Në referendumin e mbajtur më 21 maj të vitit...

Avionët e NATO’s, gati për patrulla mbi Malin e Zi

Aleatët e NATO-s, Italia dhe Greqia nga 5 qershori do të fillojnë patrullat ajrore të NATO-s mbi Malin e Zi, njoftoi Aleanca e Atlantikut. “Meqenëse,...

Pas hyrjes në NATO, avionët italianë dhe grekë do të patrullojnë qiellin e Malit...

Aviacioni luftarak grek dhe italian do të fillojë nga 5 qershori patrulla në hapësirën ajrore të Malit të Zi, bëri të dituar NATO. Kjo asistencë...

Skema e BE-së për Profesionistët e Rinj në Ballkan mban konferencën rajonale në Podgoricë

Më 30 dhe 31 maj, Këshilli Britanik do të mbajë një konferencë rajonale në Podgoricë të Malit të Zi, aktivitet i Skemës së Bashkimit ...

Kush po i kërkon presidentit Gjukanoviq tërheqjen e njohjes për Kosovën?

Kryetari i Këshillit Kombëtar Serb në Malin e Zi, Momçillo Vuksanoviq, i është drejtuar me një letër presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq...

Kërkesa e Malit të Zi: Maqedonia të jetë anëtarja e ardhshëm i NATO-s

Mali i Zi konsideron se Maqedonia meriton të jetë anëtarja e 30-të e NATO-s, pas të gjitha reformave që ka zbatuar në periudhën e...

Thaçi për mediat e Beogradit: Në qershor takohem me Vuçiqin

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se vazhdimi i dialogut ndërmjet Prishtinës e Beogradit mund të pritet në qershor. "Besoj se në gjysmën e...

Thaçi arrin në Budvë, flitet për perspektivën euroatlantike të shteteve të Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sapo ka arritur në Budvë, ku është takuar me homologun e tij nga Mali i Zi, Milo Gjukanoviq. “Sapo arrita...

Mali i Zi feston 12 vjetorin e pavarësisë

Podgorica zyrtare sot shënon Ditën e pavarësisë. Në referendumin e mbajtur më 21 maj të vitit 2006, më se 55.5 për qind të qytetarëve...

Gjukanoviq merr detyrën si president i Malit të Zi

Presidenti i ri i sapozgjedhur i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, bëri sot betimin para deputetëve të Kuvendit dhe mori detyrën në këtë post. Gjukanoviq...

Weather

Lajme

Çka i pret bashkatdhetarët sivjet në Kosovë?

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë Në Kosovë po bëhen përgatitje...

Presidenca e Kosovës pranon shumë dhurata

Përfaqësuesit e institucioneve kryesore të vendit shpesh herë pranojnë edhe dhurata. E këto dhurata nëse e kalojnë vlerën mbi 50 euro, ato i deklarojnë...

Rritet çmimi për hanxhinjtë që do të shkojnë në Qabe

Institucionet e rajonit të Ballkanit që janë kompetente për organizimin e kryerjes së kushtit të pestë të Islamit, Haxhit, tashmë kanë filluar përgatitjet, ndërsa...