Diversiteti fetar vlerë qytetarie në botën shqiptare

Dr.Nail Draga Studiues  profileve të ndryshme shkencore të cilët janë marrë me raportët e ndryshme shoqërore të shqiptarëve, kanë spikatur një dukuri e cila është...

Disa përmbledhje rreth historisë së Fshatit Vuthaj!

Kjo trevë etnike shqiptare qysh ne lashtësi ka qene e njohur me emrin "Vuthaj" ose "Katundi Vuthaj". Por, duke pasur parasysh shtrirjen, kompaktësinë e...

LDSH: Cirk politik në Kuvendin e Komunës së Tuzit

Seanca e Kuvendit të Tuzit, e emetuar përmes televizionit lokal, TV Boin, zbuloi cirkun politik, në kurriz të banorëve të Malësisë, kurse në organizim...

Infrastruktura rrugore e Malësisë, pasqyrë e pushtetit aktual

Infrastruktura e dobët, e bazuar kryesisht në riparime dhe arnime, në Malësi, e sidomos në Tuz, që është qendra e Malësisë, është pasqyra më...

Gjonaj: Mbresa nga shënimi i 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në Podgoricë

Kosova për mua është një dashuri e pakushtëzuar që më frymëzon Nga Gjekë Gjonaj Dhjetë vite më parë, më 17 shkurt 2008, Kuvendi i Kosovës përmes...

Ish-familja mbretërore jugosllave kërkon kështjellat në Mal të Zi

  Pasardhësit e ish-familjes mbretërore jugosllave dëshirojnë t’u rikthehen kështjellat dhe një shtëpi në Mal të Zi, por edhe pronat në Serbi, Slloveni, Bosnjë dhe...

Ushtria e Malit të Zi numëron 1.769 pjesëtarë

Sipas të dhënave nga raporti, nga 1.796 pjesëtarë të ushtrisë, prej tyre 237 janë oficerë, 470 nënoficerë, 243 persona civilë, ndërsa 549 ushtarë të...

Ministri malazez i Mbrojtjes: Do të dërgojmë ushtarë malazezë në misionin e KFOR’it në...

Ministri i Mbrojtjes së Malit të Zi, Predrag Boskoviq gjatë takimit me sekretarin amerikan të Shtetit që e zhvilluan në Pentagon, James Mattis, pos...

Mali i Zi pritet të negociojë dy kapituj të rinj me BE-në këtë vit

Kryeministri malazez, Dushko Markoviq ka thënë se pret që vendi i tij të hapë dy kapituj të rinj në drejtësi dhe gjyqësor gjatë këtij...

E jashtëzakonshme: Bora zbardh Ulqinin

Temperaturat e ulëta që kanë mbretëruar këtë javë, kanë qenë surprizuese për disa vende. Nga dita e diele, bora ka zbardhur qytete të ndryshme, e...

Weather

Lajme

Haradinaj takon presidentin e KE-së: Brukseli përshëndet çdo progres që ka bërë Kosova

Kryeministri i Republikës së Kosovë, Ramush Haradinaj, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, së bashku...

Haradinaj: SHBA-të kanë rol të pazëvendësueshëm në rrugën euro-atlantike të vendit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës së tij zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot bashkë me Presidentin Hashim Thaçi...

Thaçi takoi ndihmës-sekretarin Mitchell, merr mbështetjen e SHBA-së

Presidenti i Republikës së Kosovës, së bashku me kryeministrin, Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacollin, zhvilluan një takim me ndihmës-sekretarin amerikan të...