“Shën Valentini” i politikës shqiptare

Nga Alfred Peza   Si rrallëherë në këto 27 vite të postkomunizmit, shumica dhe opozita janë bërë bashkë në Shqipëri, duke firmosur një deklaratë ku kërkojnë...

Shteti “ka vdekur”

Nga Skënder S.KAPITI Aty ku ligjin e bën dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papërgjegjshmëria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe...

Loja e Ramës me Greqinë dhe 12 milje detare në mes

Nga Skënder Minxhozi/   Qeveritë shqiptare kanë pasur përherë një nerv të zbuluar në politikën e tyre të jashtme: kanë qenë marrëdhëniet me fqinjin tonë jugor...

Kelmendi udhëheqësve të Kosovës: Na keni mbyll dhe po na helmoni, a jeni normalë?

Gazetari, Adriatik Kelmendi ka reaguar për nivelin e lartë të ndotjes së ajrit në kryeqytet madje ai i është drejtuar udhëheqësve të vendit dhe...

Ëndëruam bashkimin me Kosovën, tash nuk i durojmë dot kosovarët

Pasi ëndërruam me shekuj bashkimin kombëtar, tani me Kosovën, jemi si çift i ftohur në prag të divorcit ! Edhe kosovarët që vijnë në...

Potencial terrori nga Ballkani

Nemanja Rujevic   Qeveria federale(gjermane) nuk e përjashton “parimisht një potencial kërcënimi nga ana e dorasve të veçantë dhe grupimeve të veçuara prej skenës islamiste” në...

A mund të quhet shtet serioz Kosova?!

Nga Ben Andoni   Vështirë të thuash në ditët e sotme se Kosova mund të quhet shtet serioz. Keqardhja e njerëzve që e duan realisht funksionimin...

Thaçi: Vlerat tona të përbashkëta po sulmohen, ato janë po ashtu mbrojtja jonë më...

(Editorial i presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, të botuar në uebfaqen e Forumit Ekonomik Botëror) Në takimin e sivjetmë të Forumit Ekonomik Botëror...

Ta përdorësh Amerikën… si shqiptarët

Nga Ben Andoni   Pas votimit tonë në OKB për Jeruzalemin, shqiptarët e politikës janë ndarë sakaq në dy tabore. Njëri që shprehte pikëllimin e madh sesi nuk...

A është Trump një President normal në politikën e jashtme?

Nga Elizabeth N. Saunders/   Për studiuesit që studiojnë efektet e udhëheqjes presidenciale në politikën e jashtme të SHBA-ve, fitorja e papritur e Donald Trump në...

Weather

Lajme

Kujtim Shala: Haradinaj t’i prijë gjetjes së zgjidhjes, ta respektojë opozitën

Deputeti i LDK-së, Kujtim Shala, ka kërkuar nga Haradinaj të jetë në krye të procesit për ta gjetur një zgjidhje për demarkacionin. Shala ka thënë...

Nxehet situata në Kuvend, Haradinaj: Marre ju koftë juve të LDK-së

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk duhet t’i dhemb askujt që raporti i Bulliqit të mos jetë pjesë e marrëveshjes. Ai ka...

Avdullah Hoti i ashpër me Haradinajn: Lem të flas se boll fole ti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kryeministrit Haradinaj, i cili u tha se marre që LDK po kërkon heqjen...