Mesazhi i fortë i priftit katolik: Tan Shqipnia asht ba vetëm Tiranë, ne të...

Prifti i Velipojës, Dom Marian Gega, ka mbajtur nje fjalim të fortë, ndërsa i jepej lamtumira në kishë, 10- vjeçares Noemi Preka, e cila...

Karikaturat holandeze në 1990: Sinjale nga Shqipëria!

Nga Armand Plaka/   Vendet e tjera të ish-Lindjes, ku shumë syresh tashmë po përjetonin fazën e fundit të një trendy thuajse romantik të komunizmit në krahasim...

Demaliaj: Për vendimet e mëdha duhet të bëhemi bashkë, ta votojmë demarkacionin

Deputeti i AAK-së, Shkumbin Demaliaj ka thënë se tashmë po përmbyllet çështja e Demarkacionit. Ai ka thënë se Preambula e Projektligjit që nesër vjen në...

“Shën Valentini” i politikës shqiptare

Nga Alfred Peza   Si rrallëherë në këto 27 vite të postkomunizmit, shumica dhe opozita janë bërë bashkë në Shqipëri, duke firmosur një deklaratë ku kërkojnë...

Shteti “ka vdekur”

Nga Skënder S.KAPITI Aty ku ligjin e bën dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papërgjegjshmëria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe...

Loja e Ramës me Greqinë dhe 12 milje detare në mes

Nga Skënder Minxhozi/   Qeveritë shqiptare kanë pasur përherë një nerv të zbuluar në politikën e tyre të jashtme: kanë qenë marrëdhëniet me fqinjin tonë jugor...

Kelmendi udhëheqësve të Kosovës: Na keni mbyll dhe po na helmoni, a jeni normalë?

Gazetari, Adriatik Kelmendi ka reaguar për nivelin e lartë të ndotjes së ajrit në kryeqytet madje ai i është drejtuar udhëheqësve të vendit dhe...

Ëndëruam bashkimin me Kosovën, tash nuk i durojmë dot kosovarët

Pasi ëndërruam me shekuj bashkimin kombëtar, tani me Kosovën, jemi si çift i ftohur në prag të divorcit ! Edhe kosovarët që vijnë në...

Potencial terrori nga Ballkani

Nemanja Rujevic   Qeveria federale(gjermane) nuk e përjashton “parimisht një potencial kërcënimi nga ana e dorasve të veçantë dhe grupimeve të veçuara prej skenës islamiste” në...

A mund të quhet shtet serioz Kosova?!

Nga Ben Andoni   Vështirë të thuash në ditët e sotme se Kosova mund të quhet shtet serioz. Keqardhja e njerëzve që e duan realisht funksionimin...

Weather

Lajme

A do të ringjallet FER’i? Përgjigjet Ilir Deda

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Alternativës, Ilir Deda, ka folur për mundësinë e ringjalljes së partisë së dikurshme, Fryma e Re,...

Hoxhaj në Jerusalem: Kosova dhe Izraeli fazë të re bashkëpunimi në muajt e ardhshëm

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në ditën e dytë të vizitës së tij në Izrael ka takuar drejtorin e përgjithshëm të Ministrisë...

Mësohet se për çfarë temash do të diskutojnë Thaçi e Vuçiq

“Me ftesën e përfaqësueses së lartë, Mogherinit presidenti Vuçiq dhe presidenti Thaçi do të kenë një takim të nivelit më të lartë, ku ata...