ANALIZA: A do ta zë Kosova momentin e fundit për liberalizimin e vizave?

Nga Luljeta Krasniqi/   Institucionet e Kosovës i kanë vetëm pak javë në dispozicion që ta ratifikojnë Marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi,...

“Vallja e vdekjes” së korrupsionit dhe tërbimi i Saliut dhe Bashës…

Nga Spartak Ngjela   Shqiptarët po presin të shohin “vallen e vdekjes” së korrupsionit në këtë vit. Do ta shohin shumë shpejt. Dhe, nëse ngrihet pyetja: ku...

Koha që politikanët tradhtarë të largohen! Shqiptarët në ILIRIDË meritojnë më shumë!

Nga Marin Mema Shqiptaret ne ILIRIDE kane nevoje per nje klase te re politike. Eshte koha qe te gjithe ata qe i kane perçare shqiptaret...

Islami e shqiptaria, një zënkë e përhershme?

Dush GASHI Fjala «islam» lidhet edhe me fjalën «paqe». Në botë është vështirë të gjesh një mendim më paqësor e më humanist se ky: «Në...

Kush ka frikë nga balanca e fuqisë?

Nga Stephen M. Walt/ Nëse keni degjuar ndonjë parathënie në kurset e marrëdhënieve ndërkombëtare në kolegj dhe instruktori kurrë nuk ka përmendur “balancën e fuqisë”,...

ANALIZA/ Angela Merkel, mbetet ende mbretëresha e Evropës

Nga Paul Taylor/   Është sezoni i hapur për nekrologjinë politike të Angela Merkel. Por është shumë herët për të hequr dorë nga kancelarja veterane, udhëheqësja...

Që 13 milionë eurot, ti gëzoj Lulzim Basha…!

Nga Mero Baze/   Vjerrit të Lulzim Bashës I takojnë 13 milionë euro për pallatin e prishur. Ndoshta vlera është rritur pak nga Gjykata e Strazburgut,...

Një debat nga të fundit e 2017-ës: A ka arsye për t’u sulmuar Erdogan...

Nga Ylli Pata   Fundi i 2017-ës në politikën shqiptare, u karakterizua dhe nga debati mbi votën e Tiranës zyrtare në OKB lidhur me Jerusalemin, ku...

Mehmeti: Jerusalemi i shqiptarëve janë Shkupi, Manastiri, Prizreni, Janina….

Nga Abdulla Mehmeti (Zhvendosja e vëmendjes së shqiptarëve në çështjet e huaja e dëmton çështjen tonë kombëtare) Shqiptarët nuk guxojnë të shqafin ide dhe ndjenja të...

Momenti i Macron për ta bërë “planetin tonë të madh përsëri”

Nga Sara Stefanini dhe Nicholas Vinocur/ Presidenti francez Emmanuel Macron ka punuar shumë për të vendosur veten si kundërshembulli liberal në botë ndaj Donald Trump...

Weather

Lajme

Trajkoviq për vrasjen e Ivanoviqit: Kjo është e rëndë, po kthehemi në vitet e...

Ish-deputetja në Kuvendin e Kosovës Rada Trajkoviq, me rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit ka thënë se kjo “për të gjithë serbët në Kosovë...

Si u injorua alarmi i Oliverit: Nuk po frikësohemi nga shqiptarët por nga serbët

Lideri i iniciativës qytetare “Liri, Demokraci, Drejtësi” (SDP) Oliver Ivanoviq, i cili u vra mëngjesin e sotëm në hyrje të zyrës së tij në...

Një nga deklaratat e fundit të Ivanoviq: Nuk frikësohem nga shqiptarët, por nga serbët

Oliver Ivanoviq e kishte shfaqur frikën e tij kohëve të fundit se mund të ndodhte diçka në Veri të Mitrovicës. Madje ai kishte thënë se...