Thaçi: Vlerat tona të përbashkëta po sulmohen, ato janë po ashtu mbrojtja jonë më...

(Editorial i presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, të botuar në uebfaqen e Forumit Ekonomik Botëror) Në takimin e sivjetmë të Forumit Ekonomik Botëror...

Ta përdorësh Amerikën… si shqiptarët

Nga Ben Andoni   Pas votimit tonë në OKB për Jeruzalemin, shqiptarët e politikës janë ndarë sakaq në dy tabore. Njëri që shprehte pikëllimin e madh sesi nuk...

A është Trump një President normal në politikën e jashtme?

Nga Elizabeth N. Saunders/   Për studiuesit që studiojnë efektet e udhëheqjes presidenciale në politikën e jashtme të SHBA-ve, fitorja e papritur e Donald Trump në...

Organizata  e  Pensionistëve  të  Prishtinës  keqpërdorë fondin  e saj  modest

Shkruan Sylejman Krasniqi   Organizata  e  Pensionistëve  të  Prishtinës  keqpërdorë fondin  e saj  modest. Ka gati një vit që u zgjodh kryesia e Shoqatës së Pensionistëve të...

DOSSIER/ “Fronti i jugut”: Rrëfimi pas 27 viteve

Nga Hivzi ISLAMI/   Më 19-20 janar 1991 mbushen 27 vjet nga takimi i partive politike shqiptare në ish-Jugosllavi, të mbajtur në Stubiçke Toplice, një vend...

PD-LSI shpall ‘ofertat’: Qytetarët që i bashkohen protestës përfitojnë…

Nga Gjerg Dumo/   Jemi disa ditë larg nga protesta e rradhës së “ÇÇ”-ve, koalicionit “çadër-çizme”, thagmat e të cilit i demostrojnë përditë shqiptarëve se derexheja...

“Vrasja shqiptare” e Oliver Ivanoviçit

Nga Mero Baze   Vrasja e Oliver Ivanoviç, shënon vrasjen e parë politike për luftë të brendshme mes serbëve në Kosovë. Si e tillë, ajo është...

Që 13 milionë eurot, ti gëzoj Lulzim Basha…!

Nga Mero Baze/   Vjerrit të Lulzim Bashës I takojnë 13 milionë euro për pallatin e prishur. Ndoshta vlera është rritur pak nga Gjykata e Strazburgut,...

Presidenca një vjeçare e Trump, a është me të vërtetë kaq keq?

Thuajse një vit nën presidencën e Donald Trump, ju duhet të shtrëngoni veten për t’i kuptuar të gjitha. Në librin “Zjarr dhe Tërbim”, rrëfimi...

ANALIZA: Dorëheqjet në Vetëvendosje, trysni mbi Albin Kurtin

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik.   Me 32 ulëse në...

Weather

Lajme

Mogherini: Dyert e BE’së janë të hapura për Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europain për Politikë të Jashtme e Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se Kosova është pjesë e strategjisë së BE-së...

Vdes një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Jashtme

Zëvëndëskryeministri dhe njëherit Ministrit të Punëve të Jashtme, Behxhet Paclli, ka njoftuar se para pak çastesh ka ndërruar jetë kolegu i tij në MPJ,...

Këshilltari i Thaçit në Beograd: Është koha për zgjidhje (Video)

Këshilltari i Presidentit të Kosovës ka zhvilluar një vizitë në Beograd, ku ka shprehur qëndrimet e Prishtinës për normalizimin e marrëdhënieve. Ai beson se...