Hashim, Kadri, Ramush, Ligji për gjykatën speciale duhet PLOTËSUAR e jo shfuqizuar

Ndalni synimet për shfuqizim të ligjit për gjykatën speciale dhe së bashku me LDK dhe VV plotësojeni ligjin në fjalë e mos lejoni amnistimin...

Islami e shqiptaria, një zënkë e përhershme?

Dush GASHI Fjala «islam» lidhet edhe me fjalën «paqe». Në botë është vështirë të gjesh një mendim më paqësor e më humanist se ky: «Në...

ANALIZA: A do ta zë Kosova momentin e fundit për liberalizimin e vizave?

Nga Luljeta Krasniqi/   Institucionet e Kosovës i kanë vetëm pak javë në dispozicion që ta ratifikojnë Marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi,...

ANALIZA/ Angela Merkel, mbetet ende mbretëresha e Evropës

Nga Paul Taylor/   Është sezoni i hapur për nekrologjinë politike të Angela Merkel. Por është shumë herët për të hequr dorë nga kancelarja veterane, udhëheqësja...

Bashkimi i shqiptarëve përballë eurokolonializmit antishqiptar të BE-së

Meqenëse, Bashkimi Europian është duke zbatuar politikë të njëanshme dhe duke përdorur standarde të dyfishta në raport me shqiptarët, që si pasojë e kësaj...

Kosova në BE dhe në NATO, ose e ribashkuar me Shqipërinë

Kjo do të ishte e vetmja zgjidhje reale, pragmatike, e ligjshme, demokratike dhe paqësore afatgjatë e “mbijetesës” së Kosovës, jashtë ndikimeve, përzierjes, kthetrave dhe...

Koha që politikanët tradhtarë të largohen! Shqiptarët në ILIRIDË meritojnë më shumë!

Nga Marin Mema Shqiptaret ne ILIRIDE kane nevoje per nje klase te re politike. Eshte koha qe te gjithe ata qe i kane perçare shqiptaret...

Momenti i Macron për ta bërë “planetin tonë të madh përsëri”

Nga Sara Stefanini dhe Nicholas Vinocur/ Presidenti francez Emmanuel Macron ka punuar shumë për të vendosur veten si kundërshembulli liberal në botë ndaj Donald Trump...

Ta luftosh Albin Kurtin sot kur ai është i ‘prangosur’, do të thotë se...

Shkruan: Kim Mehmeti Kurti e ndërtoi VetVendosjen, e VV i lindi, i ‘birësoi’ dhe i rriti ata që duan ta ‘rrënojnë’ Albinin! “Kurti e ndërtoi VetVendosjen,...

Kush ka frikë nga balanca e fuqisë?

Nga Stephen M. Walt/ Nëse keni degjuar ndonjë parathënie në kurset e marrëdhënieve ndërkombëtare në kolegj dhe instruktori kurrë nuk ka përmendur “balancën e fuqisë”,...

Weather

Lajme

Nxehet situata në Kuvend, Haradinaj: Marre ju koftë juve të LDK-së

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk duhet t’i dhemb askujt që raporti i Bulliqit të mos jetë pjesë e marrëveshjes. Ai ka...

Avdullah Hoti i ashpër me Haradinajn: Lem të flas se boll fole ti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kryeministrit Haradinaj, i cili u tha se marre që LDK po kërkon heqjen...

Isufi: Nuk duhet të ketë hezitim të votohet edhe raporti i Bulliqit dhe marrëveshje...

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se është arritur një marrëveshje që saktëson elementet që janë kundërshtuar në të kaluarën. Ai...