“Avullimi” i njohjeve

Fushata e egër e diplomacisë serbe ka bërë që disa shtete ta pezullojnë njohjen e pavarësisë së Kosovës. Një veprim të tillë dje e bëri...

​Taksa ndaj Serbisë, Veseli e Haradinaj takojnë sot ambasadorin amerikan në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dhe kryeministri Ramush Haradinaj do të takohen sot në mbrëmje me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett,...

“Mund të bëj punë të mirë për LDK’në” – Sejdiu nuk e mohon mundësinë...

Ish-presidenti i vendit, njëherësh ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Sejdiu, mund të rikthehet në krye të kësaj partie. Sejdiu nuk e ka mohuar mundësinë e...

Nesër diskutohet për taksën me ambasadorin e SHBA-ve, a do të rezistojë Haradinaj?

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, kryeministri, Ramush Haradinaj dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett pritet të takohen nesër. Gjatë...

Pacolli: Serbia u premton armë dhe ndihma financiare shteteve afrikane për tërheqjen e njohjeve...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka folur për strategjinë që Serbia po e përdorë për të tërhequr njohjet e Kosovës nga shtetet...

Hoxhaj: S’ka ristrukturim të Qeverisë sivjet, as zgjedhje

Zëvendëskryeministri i Kosovës, që vjen nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, thotë se këtë vit nuk pritet të ndodhë ristrukturimi i...

Kadaj-Bujupi thotë se greva në arsim u porosit nga Thaçi për ta sulmuar Haradinajn

Greva në sektorin e arsimit po shihet edhe si kërcënim për jetëgjatësinë e Qeverisë së udhëhequr nga kryeministri, Ramush Haradinaj. Greva e organizuar nga Sindikata...

Kelmendi: Suspendojeni taksën, dëgjojeni mikun e madh SHBA-në

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, Ramiz Kelmendi, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’i marrë me seriozitet rekomandimet e SHBA-së lidhur...

A do t’i nënshtrohet ristrukturimit Qeveria Haradinaj?

Koalicioni aktual qeverisës në Kosovë po ballafaqohet me shumë sfida. Në planin e brendshëm, me greva e pakënaqësi në rritje nëpër sektorë të ndryshëm, ku...

Ymeri kërkon ndryshim të Ligjit për pagat

Deputeti nga radhët e Partisë Socialdemokrate, Visar Ymeri ka kërkuar që bëhet ndryshimi i Ligjit për Pagat. Ai thotë se greva në arsim dhe shëndetësi...

Weather

Lajme

Masivizohen grevat në Kosovë

Institucionet publike arsimore dhe një pjesë e personelit mjekësor në Kosovë tashmë janë në javën e dytë të grevës me kërkesën për rritje të...

Këto janë ngjarjet e ditës së sotme

Ngjarjet e datës 22 janar Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00) Mbahet programi i seminarit...

Moti do të jetë kryesisht i vranët, mundësi për reshje bore dhe shiu

Ditëve të para të javës mjegull, të martën mundësi për reshje lokale shiu dhe bore. Edhe në fillim të javës vendi ynë ndodhet ndërmjet fushave...