A po e rrezikon Presidenti Thaçi tërësinë territoriale të Kosovës?

Përfaqësuesit e partive opozitare në Kuvendin e Kosovës kanë paralajmëruar se nëse presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk jep dorëheqje, atëherë Kuvendi do t’i...

Krasniqi me një sërë kritikash ndaj Thaçit dhe konferencave të tij të shpeshta

Ish-kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi, i ka drejtuar një sërë kritikash kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçit. I ka kritikuar edhe konferencat e tij të shpeshta,...

Vetëvendosje sulmon Thaçin, por s’ka qëndrim për shkëmbimin e territoreve

Lëvizja Vetëvendosje ka sulmuar presidentin Hashim Thaçi duke e quajtur tradhtar. Sipas partisë së Albin Kurtit Thaçi po flet për dialogun me Serbinë, kundërshtarët...

A do të ketë autonomi për serbët e Kosovës?

Nga Bedri Islami/ Historikisht, sa herë që shteti serb ka dashur të bëjë një lëvizje të re politike, shoqëruar me dhunë dhe përgjakje, çdo gjë...

State Departamenti nuk cakton korniza të dialogut, palët ta gjejnë zgjidhjen vet

Departamenti Amerikan i Shtetit, në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, nuk ka komentuar deklarimet e fundit, të Presidentit Hashim Thaçi për korrigjim...

Limaj i del kundër Thaçit për “korigjimin e kufijve” me Serbinë: Respektoje Kushtetutën

“Kemi obligim të respektojmë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës dhe deklarimet për korrigjim të kufijve nga bartësit e institucioneve janë të papranueshme”. Kështu tha...

Abdixhiku: Thaçi e ka vënë në pazar territorin, do të japë përgjegjësi

Pas konferencave për media të njëpasnjëshme të Presidentit, Hashim Thaçi në të cilat po diskuton për fazën përfundimtare të dialogut Kosovë-Serbi, ka reaguar deputeti...

Hoxha: Mosmiratimi i IPA-s nga LDK i pakuptimtë, tendencë e ndryshimit të orientimit drejt...

Kosova ende ka kohë ta votojë marrëveshjen financiare me BE-në, IPA 2017 pjesa e parë, nga e cila do të përfitonte 49 milionë euro. Afati...

BE e shqetësuar për 5 gushtin, kërkon nga Kosova dhe Serbia të mos krijojnë...

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi që mos te ketë tensione në Kosovë, të cilat mund t’i dëmtojnë përpjekjet e përbashkëta për...

Qeveria ngec në zbatimin e Agjendës për Reforma Evropiane

Qeveria e Kosovës ka dështuar në realizmin e masave  për vitin 2018, që dalin nga Agjenda për Reforma Evropiane (ERA). Sipas të dhënave të publikuara...

Weather

Lajme

Reagon SBASHK-u: Kryetarë të komunave, mos u përzini për grevën!

Në komunën e Deçanit mësimdhënësit kanë nisur punën e tyre, dhe se procesi mësimor po mbahet normalisht. Këtë e ka konfirmuar edhe vet kryetari...

Zëvendësministrja e MTI-së: TAKSA s’do hiqet sepse Serbia s’ka respektuar asnjë marrëveshje

Zëvendësministrja e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi ka bërë të ditur që taksa e vendosur ndaj produkteve serbe nuk do të hiqet. Përmes...

Masivizohen grevat në Kosovë

Institucionet publike arsimore dhe një pjesë e personelit mjekësor në Kosovë tashmë janë në javën e dytë të grevës me kërkesën për rritje të...