Hoti: LDK i ka 27 vota për demarkacionin, koalicioni t’i sigurojë edhe 62 tjera

“27 votat e deputeteve te LDK-se jane ne favor te ratifikimit te marreveshjes se demarkacionit te kufirit me Malin e Zi”, ka shkruar Avdullah...

Vota “magjike” për Demarkacionin

Një ditë para se Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e të Zi të jetë në Kuvend, ende nuk dihet saktë nëse janë siguruar votat...

Kosova ende nuk ka aplikuar në KiE, Hoxhaj thotë se duhet të ndodhë sa...

Këshilli i Evropës është organizata tjetër e radhës që Kosova synon të aplikoj këtë vit. Në dhjetor të vitit të kaluar në qeveri u diskutua...

Në kërkim të votës së ratifikimit

Një ditë para seancës për Demarkacionin koalicioni qeverisës është në kërkim të votës së 80-të, e cila do të mundësonte ratifikimin e marrëveshjes së...

A është koha e fundit që institucionet e Kosovës dhe politika pa perjashtim të...

Demarkacioni me Malin e Zi, vazhdon të jetë tema aktuale jo vetëm në media por edhe në  cdo familje kosovare.   Temë kjo për të cilën...

A do të jetë dështimi eventual i votimit një tërmet para të cilit do...

Kritika të shumta në adresë të Qeverisë së Kosovës, kishte që nga ardhja në krye të saj të Kryemnistrit Ramush Haradinaj. Kritikat ndaj qeverisë Haradinaj,...

7 vjet zvarritje e reformës zgjedhore

Reforma zgjedhore, e iniciuar në vitin 2011, nuk ka përfunduar ende në mungesë të vullnetit të liderëve të partive politike. Deputetët dhe përfaqësuesit e...

Analistët nga Ballkani e shohin debatin për Ushtrinë e Kosovës pjesë e “konfliktit” SHBA...

Hapja e temës së ushtrisë së Kosovës ka kthyer sërish debatin tek përcaktimi Lindje apo Perëndim. Rusia ka reaguar ashpër ndaj deklarimeve të Washingtonit...

Kelmendi: Ligji për Demarkacionin – Mollë sherri për demokracinë dhe gjeneratat e ardhshme

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Ramiz Kelmendi, ka komentuar demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi. Përmes një shkrimi të gjatë, ligjin për...

Kurti thotë se VV po rritet

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti së bashku me deputetin Xhelal Sveçla morën pjesë sot në tubimin që u mbajt në lokalet e shkollës...

Weather

Lajme

Moti për sot

Sipas IHMK-së, sot do të mbajë mot me diell por i ftohtë, transmeton lajmi.net. Instituti hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar për temperaturat që do të...

Çfarë do të ndodhë sot në Kosovë?

Ngjarjet e ditës: 26 shtator 2018: 09:30 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC),  si anëtare e Grupit të Bankës Botërore, nënshkruajnë...

Quni: Interesi më i madh për vrasjen e Krasniqit ishte nga Beogradi

Bashkëpunëtori i kolonel Ahmet Krasniqit, Anton Quni, ka thënë se shteti shqiptar ka bërë hetime sipërfaqësore pas vrasjes së Ahmet Krasniqit. Ai në “Debat Plus”...