Vuçiq: Kompromisi me shqiptarët me interes jetik për serbët

Në ditën kur Kosova vazhdon kremtimet e 10 viteve të Pavarësisë së saj, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se kompromisi me shqiptarët është me...

Hoxhaj në konferencën ndërkombëtare PanEuropa, vlerëson lart mbështetjen e miqve ndërkombëtarë për pavarësinë e...

Është mbajtur sot në Prishtinë, konferenca ndërkombëtare e PanEuropa-Kosova, me temën “Një dekadë e pavarësisë – Rruga Evropiane e Kosovës”, ku morën pjesë diplomatë...

Agim Veliu në cilësinë e liderit të LDK’së unifikon qëndrimin e deputetëve për demarkacion

Në mungesë të Isa Mustafës në Kosovë, Agim Veliu ka marrë udhëheqjen e LDK’së. Një ditë pasi mblodhi Kryesinë dhe doli me qëndrim pro...

Albin Kurti me disa deputetë bojkotojnë seancën solemne të Parlamentit

Edhe pse të shtunën, Albin Kurti uroi shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, ai të dielën nuk shkoi të merrte pjesë ne seancën solemne për...

Bushati diskuton njohjen e Kosovës me homologun spanjoll: Nuk ka asgjë të përbashkët me...

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati po merr pjesë në sesionin e 54-t të “Konferencës së Sigurisë së Mynihut”. Gjatë punimeve të...

Engel: Ditëlindje e mrekullueshme e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur sot seancën solemne për 10- vjetorin e shpalljes së pavarësisë së vendit. Seanca ka nisur me antonimin e himnit...

Lojërat e Edi Ramës, pas 10 vjetësh Shqipëria dhe Kosova ta kenë një President

Edi Rama s’ka pasur guxim të thotë asnjë fjalë për bashkim kombëtar. Por, ka folur për të ardhmen. Ka thënë se Kosova dhe Shqipëria...

Hoxha: KE ka konfirmuar mbështetjen për Ballkanin Perëndimor

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, mori pjesë në takimin e Unionit Panevropian, duke mbajtur edhe një fjalim, ku theksoi se procesi i integrimit...

Vetëvendosje kërkon lirimin e Sadri Ramabajës të akuzuar për terrorizëm

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar lirimin e ish-asamblistit të Prishtinës, Sadri Ramabaja, që akuzohet për pjesëmarrje në organizatën “Syri i Popullit”, që kishte publikuar një...

Veseli: Do të punojmë ngushtë me SHBA-në për transformimin e FSK-së në Ushtri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim Ndihmës Sekretarin e Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare të SHBA-së, Robert Karem,...

Weather

Lajme

“Le Monde” publikon hartën: Kështu duket Kosova pas ‘korrigjimit’ të Thaçit

Gazeta franeze “Le Monde” po i kushton mjaft vëmendje korrigjimit të mundshëm të kufirit Kosovë-Serbi, duke thënë se projekti për rivlerësimin e kufijve në...

Thaçi niset drejt SHBA-së, do ta takoj presidentin Donald Trump

Presidenti Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. I pari i shtetit do të kryesojë delegacionin kosovar, në punimet e Asamblesë...

Mbi 22 miliardë euro dëme të luftës të Serbisë në Kosovë

Mbi 22 miliardë euro llogariten dëmet e luftës që Serbia ka shkaktuar në Kosovë para dhe gjatë luftës së fundit (1990-1999), thonë zyrtarë të...