Shkëmbimi i territoreve: Dyshime dhe tension te shqiptarët dhe serbët në Luginë!

U përmend me vite përpara, por shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë tek tash po shihet si zgjidhja më e mirë përfundimtare ndërmjet...

Thaçi – Kandiqit: Është e papranueshme që të mos lejohen serbët në Gjakovë

Presidenti Hashim Thaçi i është përgjigjur themelueses së Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq, e cila kërkoi nga ai që t’ua mundësojë serbëve...

LDK: Negociatat për territorin e Kosovës janë kundër kushtetuese

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar që presidenti Hashim Thaçi të ndalet në së biseduari për ndryshim të kufijve me Serbinë. Grupi parlamentar i LDK-së,...

Kancelari austriak: Nuk flas për korrigjimin e kufijve, pa pasur plane konkrete

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz nuk ka pranuar të komentojë lidhur me mundësinë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kurz ka thënë se...

Për Pal Lekajn LDK’ja është joserioze: Si frikësohemi mocionit

Ministri i Infrastrukturës nga partia Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Pal Lekaj, nuk u frikësohet paralajmërimeve të opozitës për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë...

“Vizatimi i kufijve”, pjesë e bisedimeve më 7 shtator

Korrigjimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë pjesë e marrëveshjes finale në mes të dy shteteve, ndërsa takimi i radhës mes...

Deputeti i NISMA’s: Thaçi me Vuçiqin kanë planin e gatshëm për ta futur Kosovën...

Deputeti i partisë Nisma, Bilall Sherifi, thotë se ideja e Hashim Thaçit për korrigjimin e kufijve është zhbërje e pavarësisë së Kosovës. Qëndrimi i...

Akademiku bullgar: Serbia s’jep asnjë metër tokë Kosovës

Derisa në Kosovë po debatohet për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë përmes një marrëveshjeje përfundimtare, për politologun bullgar, Anton Panchev është e...

Deda akuzon opozitën e pakoordinuar si bashkëfajtore me Thaçin për korrigjim kufijsh

Deputeti i partisë Alternativa, Ilir Deda, ka thënë se mungesa e koordinimit dhe iniciativës opozitare po ia mundëson Hashim Thaçit postin e presidentit dhe...

Këshilltari i Haradinajt ia rikujton Thaçit pasojat e ndarjes së Kosovës

Gjatë kohës sa presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në forumin Alpbach të Austrisë ku ndër të tjera po flitet edhe për korrigjimin e kufijve...

Lajme

Zyrtari i AAK’së: E ulët çka ka thënë Lutfi Haziri, ne s’ia prishëm zgjedhjet...

Besnik Tahiri, këshilltar i Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se akuzat që vijnë nga LDK-ja se eksponentë të AAK-së po...

“Qofsha i gabuar”, Ramë Buja rikthehet në PDK

Ish-ministri i Arsimit, Ramë Buja, është rikthyer në Partinë Demokratike të Kosovës, vetëm dy vjet pasi dha dorëheqje të parevokueshme. 

Tahiri tregon se a do ta japë votën për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj

Deputeti Labinot Tahiri, ka mohuar se ka lidhje mes dekoratës që ia dha kryeministri Ramush Haradinaj dhe votës së tij eventuale për...