Kosova i përgjigjet presionit të Brukselit dhe Beogradit, Thaçi e Haradinaj lëvizin për Asociacionin

Krerët e Kosovës i janë përgjigjur presionit nga Brukseli dhe Beogradi për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, bashkë me...

Limaj jep një lajm të mirë për vizat

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka bërë të ditur se ka marrë mbështetje nga Socialdemokratët e Evropës në rrugën e Kosovës drejt liberalizimit...

MPJ thotë se nuk ka pranuar asnjë dokument për tërheqjen e njohjes nga Burundi

Ministria e Punëve të Jashtme më në fund ka reaguar pas raportimeve për tërheqjen e njohjes ndaj Kosovës nga ana e Republikës së Burundit.   Në...

Beqa: Gjuriq në Kosovë e gjeti atë që e kërkoi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga PDK, Hajdar Beqa, ka thënë se me rastin e arrestimit të Marko Gjuriq institucionet e Kosovës kanë vepruar...

Krijohen strukturat e reja gjithëpërfshirëse për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, bashkë me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Kushtetutën...

Topalli: Nuk është detyrë e Kosovës të marrë anshmëri në çështjet e brendshme të...

Deputeti nga Grupi i Deputetëve të Pavarur, Faton Topalli, e ka quajtur të dhimbshme mënyrën e arrestimit të gjashtë shtetasve turq javën e kaluar,...

Haradinaj ironizon me deputetët e LDK-së: Ju ka mbet merak për ta votuar Thaçin...

Deputeti nga rradhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, në seancën e Kuvendit të Kosovës ku po mbahet debat parlamentar lidhur me...

Dëbimi që sfidon rrugëtimin e Kosovës drejt BE-së

Arrestimi i gjashtë shtetasve turq që jetonin në Kosovë dhe deportimi i tyre në Turqi, konsiderohet se mund të sjell një gjendje të re...

Thaçi nuk e dekreton Ligjin për Shoqëritë Tregtare, e kthen në Kuvend për rishqyrtim

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në mbështetje të nenit 80 dhe nenit 84 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ka marrë vendim...

Kush do ta zëvendësojë Flamur Sefajn, ministrin e shkarkuar nga Haradinaj?

Ministria e Punëve të Brendshëm tashmë ka mbetur pa udhëheqës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e liroi ditë më parë Flamur Sefajn e AKR’së,...

Weather

Lajme

Dy muaj nga taksa, a po rrezikohet miqësia me SHBA-të?

Janë bërë dy muaj që kur Qeveria e Kosovës, ka vendosur taksë 100 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e...

Takohen Vuçiq dhe Merkel, flasin për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohet nesër me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën, siç bëri ai të ditur, do të...

Respektimi i kuotës gjinore, sfidë për paritë politike në Kosovë

Para pak ditësh, Lëvizja Vetëvendosje ka zgjedhur kryesinë e re në Qendrën e saj në Prishtinë. Përbërja gjinore e kësaj kryesie është gjysma të gjinisë...