Haliti thotë se përkundër humbjes së shumicës në Kuvend, proceset nuk do të bllokohen

Pas daljes së Listës Serbe nga qeveria, koalicioni qeverisës e ka humbur shumicën parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Në vazhdimësi të punës së Kuvendit të...

Kurti kërkon zgjedhje të parakohshme, VV pro mocionit për rrëzim të qeverisë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kërkuar zgjedhje të parakohshme në vend si dhe ka shprehur përkrahje për mocionin për rrëzim të qeverisë. Ai ka...

Pritjet e Dhurata Hoxhës nga Raporti i Progresit

Institucionet e Kosovës presin që raporti për vendin, i cili më parë është quajtur Raporti i Progresit, do të paraqet gjendjen reale që kanë...

Haradinaj kërkon angazhim edhe nga kryetarët e komunave për luftimin e korrupsionit

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka mbledhur në takim kryetarët e komunave në kuadër të “Forumi Konsultativ Qeveri – Komuna”. Këtu ai ka përmendur luftimin e krimit...

“Vetëvendosja” inicion ligjin për referendum

Lëvizja “Vetëvendosje” ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do ta dërgojë në Kuvendin e Kosovës projektligjin për referendum. Megjithatë vlerësohet se kjo iniciativë...

GDP mban tryezë me temën “Luftimi i korrupsionit synim yni apo kusht për liberalizim...

Grupi Parlamentar  i Deputetëve të Pavarur (GDP), mban sot tryezë diskutimi me temë: “Luftimi i korrupsionit synim yni apo kusht për liberalizim të vizave”. Tryeza do...

Vulin e Thaçi i ”shpallin” luftë njëri-tjetrit

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë Aleksandar Vulin dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i janë kthyer retorikës luftënxitëse Ndonëse Kosova dhe Serbia do të duhej...

Çfarë ndodhi që Arsim Bajrami e Hajredin Kuqi, mbetën jashtë Kuvendit e Qeverisë

Në zgjedhjet e fundit parlamentare dy nga figurat kryesore të Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami dhe Hajredin Kuçi, nuk morën votat e mjaftueshme...

Deklarata e Thaçit që çmendi Serbinë

Dje u shënua 19 vjetori i Betejës së Koshares. Në manifestimin “Ditët e Koshares”, mori pjesë edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Duke folur për...

Rrëzimi i Qeverisë, në dorë të koalicionit

Lidhja Demokratike e Kosovës po e kërkon rrëzimin e qeverisë “Haradinaj”, megjithatë një gjë e tillë vlerësohet se nuk mund të ndodhë pa mbështetjen...

Lajme

A po vihet në dyshim mbajtja e zgjedhjeve në komunat veriore?

Katër kandidatët e subjektit politik, Lista Serbe, që pritet të garojnë për kryetarë të komunave veriore të Kosovës, në zgjedhjet e jashtëzakonshme...

Haradinaj: Le ta qesin nga puna kunatën time

Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur rreth punësimeve familjare gjatë qeverisjes se tij. Në emisionin Pressing të T7, kryeministri Haradinaj...

Lista Serbe ankohet në PZAP për vendimin e KQZ’së

Lista Serbe është ankuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa pasi KQZ-ja nuk certifikoi kandidatët e Listës Serbe për zgjedhjet e...